A második legmelegebb év volt 2017 (2018.01.06.)

Az EU Copernicus névre hallgató szolgálatának csütörtöki közleménye szerint 2017 lett a második legmelegebb év a 2016-os rekord után.

A globális felmelegedés nem vicc

2017 lett a második legmelegebb év a 2016-os rekord után, megszakítva ezzel a több éve tartó tendenciát, hogy az éppen aktuális év egyben a legmelegebb is volt - írja az MTI nyomán az Index .

A klímaváltozást vizsgáló szolgálat adatai alapján 2017 átlaghőmérséklete 14,7 Celsius-fok volt, ami 1,2 fokkal magasabb az iparosodás előtti átlagnál, ezzel pedig az eddigi második 2015-öt is megelőzte a tavalyi év.

melegrekord globális felmelegedés meteorológia időjárás átlaghőmérséklet Meteorológiai Világszervezet
2017-ben az átlaghőmérséklet 14,7 Celsius-fok volt

Az adatok összhangban állnak az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) novemberben kiadott előrejelzésével, amelyben 2017-et a második vagy harmadik legmelegebb évként emlegették, ez pedig illeszkedik a hosszú távú tendenciába, amely az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok számlájára írható.

Sorra dőlnek meg a rekordok

2017-ben is sikerült azért rekordokat dönteni, márciusban ugyanis először fordult elő, hogy az El Nino hatása nélkül több mint 1 fokkal volt magasabb a havi átlaghőmérséklet a korábbi évek átlagánál. Ez a légköri jelenség volt, ami a 2016-os rekordmeleget okozta, a Copernicus szerint pedig ennek hatása nélkül minden bizonnyal 2017 lett volna a legmelegebb év, ami leginkább arra utalhat, hogy a rekordok eleve nem az El Nino, hanem a klímaváltozás számlájára írhatóak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Északi-sarkvidéken a tengeri jég kiterjedése az átlag alatt volt, különösen az év eleji és év végi hidegebb időszakban, Dél-Európát pedig hosszú szárazság sújtotta, ami több területen vízhiányhoz vezetett, az Ibériai-félszigeten pedig kiterjedt bozóttüzeket okozott.

A WMO nagyjából két hét múlva teszi közzé tanulmányát a tavalyi hőmérsékleti értékekről, jelentésük brit, amerikai és japán adatokat is alapul vesz.

A Föld negyede kiszáradhat Elég csak két fokot emelkednie az átlaghőmérsékletnek világszerte, hogy a Föld negyede kiszáradjon . A földfelszín legalább negyede jelentősen szárazabb lesz, ha nem sikerül a globális felmelegedést 2 Celsius-fokon belül tartani - figyelmeztetett korábban egy nemzetközi kutatócsoport. Ha sikerül a melegedést 1,5 Celsius-fok alatt tartani, az érintett területek kétharmada elkerülheti ezt a szárazságot - írtuk korábbi cikkükben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.