Tombol a hőség Horvátországban
Kriják Krisztina, az MTI tudósítója jelenti, hogy a tengerpart egy részén vörös riasztás van érvényben. A meteorológiai szolgálat (DZMH) kedden az Adriai-tengerpartra, Isztriától Dubrovnikig vörös riasztást adott ki, míg a középső részeken egyelőre narancssárga és sárga jelzés van érvényben.
A szárazföldi részeken tikkasztó a hőség, 32-33 fokot mértek, a nappali hőmérséklet elérheti a 37-38 fokot is. A tengerparton is nagy a forróság. A hőmérséklet az éjszakai órákban sem csökken, a legmagasabb nappali hőmérséklet 32-37 fok körül alakul. Hvar szigetén már reggel hét órakor 30 fokot mértek.
A meteorológiai szolgálat hétnapos előrejelzése szerint a kánikula szerdáig marad, majd változékonnyá válik az időjárás, a hét második felében helyenként rövid záporok, zivatarok is kialakulhatnak, de a hőség marad, és az éjszakák sem hűlnek le.
A szakemberek azt tanácsolják, hogy az emberek igyanak sok folyadékot , a strandolók húzódjanak árnyékba a déli órákban, és lehetőleg - főleg az idősek és a betegek - maradjanak inkább otthon, tartózkodjanak elsötétített, hűvös térben.
A fokozott tűzveszély miatt tilos tüzet rakni olyan területeken, ahol az tovább terjedhet. A tüzet okozók 15 ezertől 150 ezer kunáig (640 ezer forinttól 6,4 millió forintig) terjedő pénzbírságra büntethetők, vagy 60 nap elzárást kaphatnak.
Az év legmelegebb napjával ért véget a július Németországban
Az év eddigi legmelegebb napjával ér véget a július Németországban, kedden 39,2 Celsius-fokot mért a szövetségi meteorológiai szolgálat (DWD). A melegrekordot a Szász-Anhalt tartományi Bernburgban regisztrálták.
A szolgálat havi összesítése szerint szélsőségesen meleg és száraz idő volt júliusban Németországban. Az előzetes adatok alapján az átlaghőmérséklet 20,2 Celsius-fok volt, 3,3 fokkal magasabb a megszokottnál. Így az idei az ötödik legmelegebb július lehet a rendszeres mérések kezdete óta.
A napsütéses órák száma 305 volt, csaknem 100 órával meghaladta a sokévi átlagot jelentő 212 órát. A rendszeres adatfelvétel 1951-es kezdete óta csak egyszer, 2006-ban volt naposabb a július Németországban.
A DWD kedden az ország csaknem teljes területére figyelmeztetést adott ki a hőség miatt. A meleg meg is viseli az németeket, egy szintén kedden ismertetett felmérés szerint a lakosság csaknem 50 százaléka küszködik a tartósan magas hőmérsékletből fakadó egészségi gondokkal, főleg levertséggel, vagy fejfájással. A DAK betegbiztosító társaság megbízásából készített kutatás szerint a nők 54 százaléka és a férfiak 36 százaléka szenved a melegtől.
Spanyolországban 45 fok lehet
A spanyolok szerdára várják az idei nyár első nagy kánikulájának kezdetét. Az előrejelzés szerint a hét második felében helyenként akár 45 fokos nappali és 25 fokos éjszakai csúcshőmérsékletre kell számítani. Az Afrika felől érkező forró légáramlat fokozatosan az egész országra kiterjed, és eléri majd az északi partokat is.
Hőhullám sújtja Európát és Japánt
A 24.hu cikke szerint 2018 júliusa világszerte szokatlanul forrón alakult, Európát és Japánt hőhullám sújtja, de Amerikában is tombol a hőség. Az amerikai Death Valleyben például júliusban a napi átlaghőmérséklet több mint 42,1 Celsius-fok volt - tájékoztat a lap a Gizmodo értesüléseire hivatkozva.
Mint írják, ennél forróbb hónapot korábban nem mértek a Földön. A Death Valley egyébként saját, tavalyi rekordját döntötte meg: 2017 júliusában a helyi napi átlaghőmérséklet nagyjából 41,8 Celsius-fok volt.
2018 júliusa világszerte igen forrón alakult
Mint ismeretes, az Északi-sarkvidéken extrém meleget mértek, Japánban több mint háromszázan haltak meg a kánikulában, Görögországban pedig legalább kilencvenen vesztették életüket egy pusztító tűzvészben.
Egy új kutatás azt is kimutatta, hogy a klímaváltozás hozzájárulhatott az európai hőhullám kialakulásához. Az adatok azt sugallják: a jövőben egyre nagyobb valószínűséggel fognak efféle szélsőséges időjárási események jelentkezni - írják.