Az Országos Meteorológiai Szolgálat ( OMSZ ) előrejelzése szerint ma változóan felhős idő várható több-kevesebb napsütéssel. Az északkeleti határvidéken és az Alpokalja térségében néhol futó zápor előfordulhat, valamint az északnyugati szél megélénkül, helyenként meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet jobbára 9 és 14 Celsius-fok között alakul.
Estére átmenetileg csökken a felhőzet, majd az éjszaka második felében északnyugat felől fátyolfelhők érkeznek, amelyek reggelre már a Dél-Alföldön is beborítják az eget. Néhol foltokban köd is képződhet, de csapadék nem valószínű. A levegő hőmérséklete hajnalban mínusz 3 és plusz 3 fok közé süllyed vissza.
Csütörtök reggel többnyire még csak fátyolfelhők lesznek, majd északnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, késő délutánra pedig délen is beborul az ég. A délután második felétől észak felől egyre többfelé elered az eső, miközben a nyugati, északnyugati szél sokfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet így is eléri azonban a 7-13 fokot.
A hét vége felé közeledve egyre inkább érezhetjük a lehűlés hatását: pénteken még 11 fokig is felkúszhat helyenként a hőmérő higanyszála napközben, szombaton viszont a melegebb tájakon is csupán 4 fokot mérhetnek majd, illetve vasárnap sem lesz melegebb 6 foknál. Hajnalban a hidegebb területeken mínusz 10 fok is lehet. Öröm az ürömben, hogy csapadék nem várható jövő hétfőig.
Sokat romlott a levegőminőség
Jelentősen romlott a levegőminőség a magas szállópor-koncentráció miatt több településen - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ kedden. Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán és Putnokon veszélyesnek minősítették a levegőt. Nyolc településen, így Budapesten, Debrecenben, Egerben, Kazincbarcikán, Sajószentpéteren, Szolnokon, Tökölön és Vácon egészségtelen a levegőminőség. További nyolc településen - Dunaújváros, Hernádszurdok, Oszlár, Pécs, Salgótarján, Százhalombatta, Székesfehérvár, Várpalota - kifogásolt a levegő.
Veszélyes levegőminőség esetén az egészséges embereknél is tünetek jelentkezhetnek. A leggyakoribb tünet a köhögés, légúti irritáció, nehézlégzés és könnyezés. Hosszú távon a légszennyezettség hozzájárul számos szív- és érrendszeri, illetve légzőszervi betegség kialakulásához, illetve a központi ideg- és az immunrendszerre is káros hatással van.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ azt javasolja, hogy lehetőleg minél kevesebb időt töltsünk a szabadban, kerüljük a helytelen fűtési módok alkalmazását és részesítsük előnyben a tömegközlekedést. A veszélyes és egészségtelen minősítést kapott területeken nem javasolják a kerékpározást sem. Azok számára, akik mégis kerékpárral közlekednek, megfelelő védőmaszkok (FFP2 vagy FFP3 típusú) használata javasolt a forgalmas utak mentén.