Hogy jön létre hidegfront?
A kettős fronthatás viseli meg leginkább a vegetatív idegrendszert, hiszen vegyesen jelentkezhetnek a hideg- és a melegfrontra jellemző tünetek is. Akkor tud kialakulni, ha a gyorsan mozgó hideg levegő, a hidegfront utoléri a melegfrontot, és be tud nyomulni a meleg légnyomás alá. Ilyenkor a hidegfront a meleg légtömeget bezárja, ezért nevezik zárt vagy okklúziós frontnak is a kettősfrontot.
Az okklúziós frontnál is érvényesülhetnek inkább a melegfronti vagy inkább a hidegfronti hatások attól függően, hogy a hidegfront mögötti, illetve a melegfront előtti légtömegek milyen hőmérsékletűek egymáshoz képest. Ha a hidegfront hidegebb levegőt hoz maga mögött, akkor ez kerül a melegfront előtti levegő alá, így hideg okklúziós frontot okoz, fordított esetben pedig meleget.
Nagyobb veszélyben a gyengébb idegrendszerűek
A kettős front okozta tüneteket érezhetik mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyek. Akik gyengébb idegrendszerrel, immunrendszerrel rendelkeznek, azokra jobban hatással vannak az időjárási frontok. A frontok érzékeléséért a vegetatív idegrendszer felelős, ilyenkor a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer közötti egyensúly felborul. A tünetek lehetnek a fronthatás miatt kialakultak, akik pedig egyébként is szenvednek valamilyen panasztól, azoknál felerősödhetnek.
Milyen tünetekre számíthatunk?
Hogy a tünetek közül melyik és milyen erősségben jelentkezik a frontérzékeny személynél, teljesen egyénfüggő. Leggyakrabban az időseket, gyerekeket, állapotos nőket és a betegeket érintik fokozottan a fronthatások, de a stresszes, egészségtelen, mozgásszegény életmód is hajlamosít a frontérzékenységre.
Okklúziós front esetén jellemző tünet lehet a fejfájás, a levertség, a fáradékonyság és az álmatlanság . Ilyenkor lassulhat a reakcióidő, tompább lehet a figyelem, és ingerlékenység is jelentkezhet. A kettős front felerősítheti a reumatikus és a görcsös panaszokat is, és a depresszióra való hajlamot is.
Forrás: ecn.ac.uk , idojaraselorejelzes.com