Mi az időjárás-érzékenység?
Becslések szerint a magyar lakosság mintegy négyötöde tekinthető időjárás-érzékenynek, azaz ennyi embernél lépnek fel visszatérően időjáráshoz köthető egészségügyi problémák. Az érintettek nagyjából harmadának életét kifejezetten megkeserítik az ilyen jellegű szimptómák, esetükben a légköri eseményeknek való kitettség már szignifikáns életminőség-romlással jár. Dacára ugyanakkor a modern orvostudomány és a meteorológiai előrejelzés magas szintű fejlettségének, a probléma hatékony kezelése egyáltalán nem könnyű feladat.
Fontos ugyanis megemlíteni, hogy az egyes időjárási helyzetek miatt előforduló panaszok palettája meglehetősen változatos, az pedig, hogy kinél milyen tünetek és mennyire erősen jelentkeznek, teljes mértékig egyénfüggő. Az sem elhanyagolható tény, hogy bár a legtöbbször kétségtelenül a frontok kerülnek említésre a különböző orvosmeteorológiai jelentésekben, valójában az egészségre gyakorolt légköri hatások alig negyede tulajdonítható a frontváltozásoknak. Gyanúra okot adó panaszok esetén érdemes tehát szakemberrel kivizsgáltatni magunkat, mivel ennek hiányában nem fogjuk tudni megfelelően értelmezni a figyelmeztetéseket.
A melegfront hatásai
Frontok alatt két, egymástól eltérő légtömeg találkozásának határát, illetve az ezek ütközése nyomán bekövetkező hirtelen légköri változásokat értjük, amelyek időjárás-változást hoznak magukkal. Melegfront esetén a térségbe érkező meleg levegő felkúszik a hidegebb, ezáltal nagyobb fajsúlyú légtömegre, a lassú feláramlást pedig gyakran kevésbé heves csapadékozás is követi. A front előtti térségben a légnyomás is csökken.
Érdekesség, hogy az arra érzékenyek már néhány órával a melegfront megérkezése előtt is tapasztalhatnak kellemetlen tüneteket. Jellemzően fáradékonyság, ingerlékenység és fejfájás jelentkezik ilyenkor, emellett csökkenhet a vérnyomás szintje . Az elvonuló front mögött már inkább vérnyomás-emelkedés, illetve fokozódó légzés, szívműködés és anyagcsere ronthatja az érintettek közérzetét, különösen a hipertóniával, pajzsmirigy-túlműködéssel vagy cukorbetegséggel küzdőkre nézve lehet kínzó ez az időszak. A fizikai ártalmak mellett lelki panaszok is felléphetnek, így például felerősödhet a depresszióra és a szorongásra való hajlam, továbbá sokaknál jelentkeznek alvászavarok. Érdemes szót ejteni a kettős fronthatásról is, amely esetén egyaránt előfordulhatnak mind a meleg, mind a hidegfrontra jellemző kellemetlenségek.