Nagyon szélsőséges időjárás várható (2018.09.11.)

A klímaváltozás miatt váratlanul visszatérhet az El NiĂąo.

Visszatérhet az El Niño

Mi az az El Niño? A Csendes-óceán Egyenlítőhöz közeli területeinek erős felmelegedésével járó El Niño éghajlati jelenség a világ számos területén erőteljesen befolyásol bizonyos időjárási viszonyokat, szerepet játszva a heves esőzések, áradások és aszályok kialakulásában, valamint hatással van a globális átlaghőmérsékletre is.

Hetven százalék az esély rá, hogy visszatér az év végén az El Niño légköri jelenség, mert az év elején beköszöntött La Niña hűtőhatása gyenge volt, nem tudta visszaszorítani a globális melegedést - közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO). Az előrejelzés szerint az El Niño nem lesz olyan intenzív, mint 2015-2016-ban volt, de ezzel kapcsolatban bizonytalanok a szakértők.

Az El Niño gyakran közrejátszik a világ déli és keleti szárazföldi területeit - Ausztráliát, Indonéziát, a Fülöp-szigeteket, Malajziát és a Csendes-óceán középső részén fekvő szigeteket - sújtó forró és száraz időjárás kialakulásában, emellett enyhébb teleket eredményez Északnyugat-Kanadában és Alaszkában - írja az MTI értesüléseire hivatkozva az Index .

Igencsak szélsőséges időjárás várható, időjárás klímaváltozás éghajlatváltozás Meteorológiai Világszervezet (WMO) el nino
Szélsőséges lehet az időjárásunk az El Niño miatt

Mint írják, a klímaváltozás megváltoztatja az El Niño és ellentéte, a Csendes-óceán trópusi felszíni vizeinek lehülését okozó La Niña dinamikáját, valamint a hatásaikat is. Mindez azt jelenti, hogy az idei lehet az eddig mért egyik legforróbb év a világon.

Az El Niño nem lesz olyan erőteljes

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Az El Niño- és La Niña-mentes légkör ellenére a Föld továbbra is az átlagnál melegebb volt májustól júliusig, miközben szélsőséges időjárási jelenségek mutatkoztak: rekordmeleg volt Észak-Európában, pusztító áradások Japánban, Indiában és Délkelet-Ázsiában. Az események nagy része beleillik a globális felmelegedésről alkotott képbe" - mondta Petteri Taalas, a WMO főtitkára.

A WMO főtitkára előrejelzése szerint az El Niño nem lesz olyan erőteljes, mint a 2015-2016-os volt, mégis jelentős hatásokkal fog járni. Ha idejében jelzik a bekövetkeztét, sok életet meg lehet menteni és súlyos veszteségeket lehet megelőzni.

A szervezet első globális szeptember-novemberi időjárási előrejelzésében az átlagosnál magasabb hőmérsékletet jósol Ázsia szinte teljes csendes-óceáni térségében, Európában, Észak-Amerikában, Afrikában és Dél-Amerika partvidékének nagy részén, az átlagosnál kevesebb csapadékot Közép-Amerikában, a karibi térségben, Dél-Ázsia egyes részein, Kelet-Ázsiában és a Csendes-óceán területén.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.