Az emberek kétharmada nem volt és nem is tervezi, hogy az idén nyáron nyaralni megy – derült ki a Publicus Intézet friss kutatásából, amit a Népszava megrendelésére készített el. A kutatást június 30. és július 7. között végezték el, vagyis még azelőtt, hogy a forint 416-os történelmi mélypontra gyengült az euróhoz képest, valamint ekkor még a rezsidrágításról és a kata szigorításáról sem érkeztek hírek.
Tízből hatan belföldi nyaralást terveznek
A válaszadók többsége (58 százalék) drasztikusan visszavágta a nyaralási büdzsét és úgy döntött, hogy a drágulás miatt az idén nem megy nyaralni. Ötödük megkurtította a szabadság időtartamát, 9 százalék pedig külföldi helyett hazai helyszínt keresett inkább. A többség úgy gondolta, leginkább az étkezésen és a szálláson lehet spórolni a nyaralás során – mindkét esetben nagyjából negyedük döntött így –, 8 százalék az alkohol fogyasztásának korlátozásában látta az olcsóbb vakációt. 46 százalék viszont állította, ha már elmegy nyaralni, akkor semmin sem hajlandó spórolni.
A legkevésbé a 60 év felettiek mennek nyaralni, alig több mint ötödük vakációzik, a harminc alattiaknak viszont a fele elutazik. Leginkább a diplomásoknak fér bele a vakációzás, hiszen 59 százalékuk utazik valahová. Minél kisebb az iskolai végzettség, annál kevesebb az esély a nyaralásra , a legfeljebb 8 általánossal rendelkezőknek már csak 23 százaléka reménykedhet abban, hogy elutazhat valahova. Tíz nyaralni indulóból hat a határokon belül pihen, kevéssel több mint negyedük külföldi utazást tervez, 14 százalék pedig mindkét változatot megengedheti magának. A többség bő egy hetet szán a pihenésre. A külföldön nyaralók kicsit hosszabb ideig nyaralnak, ha fizetős szállást választanak – átlagosan 8,3 napot.
A megkérdezettek hatoda idén 50 ezer forintnál kevesebbet szán a nyaralásra, 45 százalékuk fejenként 50-150 ezer forintot tud erre fordítani. Valamivel több mint ötödük 150-300 ezer forintból oldja meg a pihenését. Mindössze a válaszadók 6 százaléka költhet félmillió forintot idén egy kiruccanásra, minden 11. válaszadó pedig 500 ezernél is többet szán a vakációra.