Nincs könnyű dolga annak, aki estéit vagy nyaralását szeretné szúnyogmentesíteni, annyiféle különböző megoldást lehet kapni az üzletekben, mindegyik más előnnyel és hátránnyal bír.
Beltéri használatra a legtöbb hipermarketben általában valamilyen konnektorba dugható, lapkát vagy folyadékot párologtató eszközt, illetve aeroszolos szúnyogriasztó spray-ket árusítanak. Bármennyire elterjedtek is ezek a termékek a hétköznapokban, az ÁNTSZ ajánlása szerint kellő óvatosságra van szükség ezek használatakor: leginkább arra kell ügyelni, hogy ne kerüljenek szembe vagy szájba, de a bennük lévő vegyszerek enélkül is kiválthatnak allergiás reakciókat, ezért érdemes először kis mennyiségben tesztelni az adott szúnyogriasztó szer hatását. A Levegő Munkacsoport tájékoztatója szerint a párologtató, füstölő és aeroszolos riasztószerek gyakori használata esetén ajánlott sűrűn szellőztetni a lakást - nem feltétlenül használatuk közben, hanem például reggel, amikor a szúnyogriasztót már nem használjuk, illetve este, mielőtt bedugjuk azt a konnektorba.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2016-ban vizsgált testre és ruhára fújható, folyékony szúnyog-, és kullancsriasztó szereket: 21-ből 7 termék hatóanyaga volt dietil-toluamid (DEET), amely nagyobb mennyiségben használva nem csak a szúnyogok, hanem az emberek számára is panaszokat okozhat. Öt termék hatóanyaga volt pikaridin, amelynek használata az egyesület szerint jóval kevesebb kockázatot rejt. Bár ez Magyarországon ideális, a trópusi országokba utazóknak mégis érdemesebb DEET hatóanyagú riasztószert választaniuk a szervezet szakértői szerint. A Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztelői egyébként az alacsony és közepes árkategóriában is találtak ajánlható szúnyogriasztó szert, ugyanakkor a drágábbak között is volt kerülendő termék.
A legfejlettebb szúnyogirtó eszközök
Magyarországon is kaphatók már fejlettebb kivitelű szúnyogriasztó berendezések: a brit Insect-o-cutor Aurora nevű terméke például egy dizájner kivitelű rovarcsapda, amely dekoratív kivitelének köszönhetően egy nappaliban vagy étteremben, szállodában sem rontja az összképet. Belsejében egy 22 wattos teljesítményű, zöldes fénnyel világító, rovarcsalogató fénycső van, a búra belsejébe pedig - egyedi formájú - légypapírt lehet felszerelni - ehhez ragadnak hozzá a lámpába szálló rovarok, amelyeket viszont a búra elrejt.
A megoldás hátránya, hogy az Aurora rovarcsapda nem olcsó, negyvenezer forintba kerül, és egy hatos csomag légypapírért pedig több mint nyolcezer forintot kérnek el. Ez a csapda ráadásul nem kifejezetten szúnyogok, hanem egyéb rovarok, így például legyek ellen hatásos.
Ennél olcsóbban, már harmincezer forintért elvihető a svéd fejlesztésű Amplecta AMT 100-as szúnyogcsapda. Ennek a belsejében egy kékes fénnyel világító fénycső csalogatja a szúnyogokat, ez azonban egy cserélhető illatkapszulával is kiegészíthető, ha a csapdát nem lakásban, hanem kültéren használjuk - ellenkező esetben ugyanis a kapszula kintről is bevonzza a lakásba a rovarokat.
A kapszula az emberhez verejtékéhez hasonló illatot, illetve a kilégzés utánzása céljából szén-dioxidot bocsát ki, maga a fénycső pedig a test melegét utánozza. A csapda közelébe repülő szúnyogokat egy ventilátor szippantja be egy rovargyűjtő zsákba, amit hetente kell üríteni. A csapdát forgalmazó Riasztoszerek.hu webáruház szerint kertben nagyjából másfél hét folyamatos üzem után lehet érzékelni a szúnyogok számának csökkenését. Az ember jelenlétét utánzó kapszula nagyjából egy hónapig használható, darabja viszont több mint ötezer forintba kerül. A svéd gyártó Predator Dynamic néven egy professzionális változatot is árul a csapdából 280 ezer forintért, amely áram helyett propángáz palackról működtethető, felszerelhető légypapírként funkcionáló ragadólappal és a rovarokat csalogató, villogó leddel is.
Szúnyogriasztó csak kültérre
Az amerikai ThermaCELL cég horgászok, kirándulók és táborozók számára kifejlesztet szúnyogriasztója butángázzal működik: létezik kemping gázpalackról meghajtható, és a gyártó saját, kompakt minipalackjait használó típus is. Ezt a szúnyogriasztót kizárólag kültéren lehet használni, mozgás, túrázás közben nem, csupán akkor hatékony, ha egy fix helyre lerakják, ahol nagyjából 16 négyzetméteres szúnyogmentes zónát hoz létre.
Használata egyszerű, be kell csúsztatni a hatóanyagot - a krizantém virágából kivont d-alletrint - tartalmazó lapkát, majd kinyitni a miniatűr butánpalackot egy kapcsolóval, egy gombbal pedig szikrát adni neki. Az alig kivehetően derengő gázláng egy fémlapot melegít, amely a hatóanyagot tartalmazó lapkát melegíti. Egy lapka 4 órán át tartja távol a szúnyogokat, a kis gázpalack pedig 12 órás üzemre elegendő. A ThermaCELL szúnyogriasztó tízezer forintba kerül, egy 48 órás üzemre elegendő gázpalackot és lapkákat tartalmazó szett pedig 8500 forintba.