Caroline Duchaine és munkatársai egy speciálisan tisztított levegővel átáramoltatott alagútban mérték 21 aeroszol minőségét, melyet különböző típusú és életkorú porszívókkal hoztak létre. A kutatás megállapította, hogy az emberi bőr és szőrzet mellett a porszívó által előállított aeroszol tartalmazhat a belső térben levegőbe - vagy újra a padlóporba - kerülő kórokozókat is, melyek ezután könnyen belégzésre kerülhetnek. A kiváltott betegségek között a fertőzések mellett allergia vagy asztma is lehet.
Az Clostridium botulinum okozta fertőzés súlyos következményekkel járhat - korábbi tanulmányok szerint akár hirtelen csecsemőhalál is jelentkezhet.
Poratka-allergia
Házipor-atka alatt a gyakorlatban két ízeltlábút értünk: a Dermatophagoides pteronyssust és a Dermatophagoides farinaet. Méretük szerint körülbelül 0,3 mm hosszúak, és a pókokkal állnak közeli rokonságban. Az atkák száma késő tavasszal, nyár végén és kora ősszel megnövekszik, mivel a lakások levegőjének nedvességtartalma a fűtés hiánya miatt ilyenkor a legnagyobb. A téli, fűtéses időszak az atkák számára kedvezőtlen, számuk ilyenkor a legalacsonyabb. Az atkák az ember elhalt, lehullt hámsejtjeivel táplálkoznak, emiatt ott fordulnak elő nagy számban, ahol a hámsejtjeink felhalmozódnak: ágynemű, párna, bútorhuzatok, bútortestek, szőnyegek, plüssállatok. A poratka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, így a levegőben szálló ürüléke az, ami a jellegzetes allergiás tüneteket kiváltja, ha belélegezzük, megérintjük; s a lakáson belüli allergének közül a házipor-atka vezet leggyakrabban légúti allergiához.
A házipor-atka ürülékével elsősorban a légútjaink találkoznak, így allergiás nátha, asztma alakulhat ki. Egy nap folyamán kb. 9000 liter levegőt lélegzünk be. Orrüregünk egyik funkciója a felesleges részecskék kiszűrése. Sajnos azonban a 0,002 mm-nél kisebb részecskék igen nagy eséllyel eljutnak egészen a tüdőnkig. Ide tartozik a házipor-atka ürüléke is, mely amellett, hogy az orr-nyálkahártyára ki tud tapadni, a léghólyagokig is eljut.
Érzékeny személyeknél a háziporral való érintkezés vagy annak belégzése az orr nyálkahártyájának és a szem kötőhártyájának gyulladását (a pollenallergiához hasonlatos tüneteket, mint erős könnyezés, szemvörösség, -viszketés, orrfolyás, -dugulás, -viszketés, tüsszögés, szájpad-viszketés) idézheti elő. Később száraz, majd erőltetett köhögés jelentkezik, illetve a hörgők görcséből adódóan légúti elváltozások (nehézlégzés, fulladási roham, asztma) alakulnak ki.