Tényleg csodaszer a szamártej?
Kevés betlehemes jelenetből hiányozhat a csacsi, aki odahajol a kis Jézushoz, hogy leheletével melengesse. De vajon ki sejthette akkor, hogy a szamaraknak jótékony hatásuk van az egészségre? A legenda szerint Kleopátra, ókori egyiptomi királynő naponta szamártejben fürdött; állítólag ennek köszönhette legendás szépségét. Az újabb keletű érdeklődés pedig azért is indult meg a szamártej iránt, mert kiderült, hogy Ferenc pápát szamártejjel táplálták csecsemőkorában - írja korábban a The Telegraph, amelynek szerkesztője maga is kipróbálta, és hatásosnak találta a csodaszert.
A szamártej igen gazdag laktózban, ugyanakkor zsírszegény. Szakértők szerint az emlősök közül a szamár teje hasonlít leginkább az emberére. Az ENSZ állásfoglalása szerint a szamártejnek "különlegesen jótékony hatása" van az egészségre. A benne található fehérjék pedig azok számára is fogyaszthatóvá teszik, akik a tehéntejre allergiásak.
A szamártej az új trend?
Az újabb keletű szamártej-mániának köszönhetően például Cipruson több olyan boltot találhatunk, amelyekben szamártejből készült szappant, illetve más kozmetikumokat, szamártejlikőrt, szamártejből készült csokoládét árulnak. A szigetországban a szamártej termelésével és felhasználásával foglalkozó farmoknak különösen nagy forgalmuk van. A turisták a csodájára járnak a dolognak, és veszik a szamártejből készült termékeket, mint a cukrot. A szamártejes szappan például egyes beszámolók szerint nagyon jót tesz a pszoriázisnak, azaz a pikkelysömörnek .
A szamártej antiallergéneket tartalmaz
Egy ilyen szamártej-feldolgozó farm dolgozói körében végzett felmérést Dr. Photis Papademas, a ciprusi műszaki egyetem munkatársa. A vizsgálati személyek rendszeresen fogyasztanak nyers szamártejet; az egészségügyi állapotukról kérdezték ki őket. Azt találták, hogy a szamártejfogyasztók, különösen a gyerekek körében kevesebben szenvednek asztmában, ekcémában, illetve egyéb bőrbetegségben.
A szamártej antibakteriális hatású enzimeket , és antiallergéneket tartalmaz - ez mindenképpen jót tehet az egészségnek, elsősorban a bőr egészségének. Ugyanakkor a kutató arra is figyelmeztet, hogy egyelőre a hatás nem tekinthető bizonyítottnak; ehhez klinikai vizsgálatokra lesz szükség.
A szamártejből a szakértők napi 60 ml fogyasztását javasolják. A szamártejnek nincs szaga, íze hasonló a tehén tejéhez, de egy kicsit édesebb. A szamár teje nagyon hasonló az emberéhez. Ez azért van, mert a szamárnak - akárcsak az embernek - egy gyomra van, ellentétben például a tehénnel. Az emésztőrendszeri hasonlóság okozza a kiválasztott tej hasonlóságát.