Egy otthon ápolt beteg, idős embertársunknál az a cél, hogy az őt körülvevő környezetet, a vele való kommunikációt és természetesen a rehabilitáció eszközeit is egyéni adottságaihoz igazítsuk, ami rengeteg türelmet és időt igényel, és anyagilag is megterhelő lehet a rokonoknak. Ezúttal azt vesszük végig, mire kell ügyelni az érintettek otthonában az akadálymentesség és a biztonság jegyében! Nézze meg képgalériánkat is!
- Biztosítanunk kell számára a nyugodt alvást, a megfelelő fekhelyet a lakás lehető legnyugodtabb részén, ahol a szellőztetés is megoldható. A fekvésirányt úgy kell kialakítanunk, hogy könnyen fel tudjon kelni, és érdemes úgy elhelyezni az ágyát, hogy szobája nyitott ajtaján át lásson valami mozgást is (a nappaliban, az étkezőben vagy konyhában); bármit, ami idővel a közös tevékenységekben való részvételre motiválhatja.
- Törekedjünk a lépcsőfokok orr nélküli, csúszásmentes kialakítására. Nagyon jó szolgálatot tesznek a lépcsőliftek is!(a lépcsőhöz rögzített sínen, elektromos meghajtással mozgó szék)
- Ha kerekesszékre és/vagy ápolásra szorul, a lakáson belüli közlekedés megkönnyítése érdekében célszerű eltávolítani az összes küszöböt, kivéve a bejárati ajtóét (a huzatmentes zárás miatt). Ezt érdemes a lehető legalacsonyabbra csiszolni.
- Csak vékony szőnyeget használjunk, és feltéphető, kétoldalú ragasztócsíkkal ragasszuk le a parkettára, hogy ne kunkorodjon, ne púposodjon fel.
- A bútorok lehetőleg lekerekített sarkúak legyenek, és rögzítsük őket erősen a padlóhoz vagy a falhoz.
- Az ágy mellett elérhető közelségben legyen egy előre beprogramozott telefon a legfontosabb számokkal! Létezik még rengeteg módszer (nyomásérzékeny padló, rádiós-kamerás nővérszolgálat, infravörös mozgásérzékelő stb.) arra az esetre, ha a hozzátartozó a rosszullétét szeretné jelezni valakinek.
- A kádba fürdőszék, a kád peremére fürdődeszka helyezhető, melyek megkönnyítik a kilépést a kádból. Teljesebb fürdőélményt biztosít a kádlift, ám ez jóval drágább megoldás.
- A vizes helyiségekben, ahogy az ágy mellé is kerüljenek fel kapaszkodók. Hacsak nincs valami különleges indoka, lehetőleg kerüljük a ferde felszerelést, mert az fokozza a kéz megcsúszásának kockázatát.
- Sok esetben a normál WC-magasságról nehéz felállni, ezért szükséges lehet egy WC-magasítás, ami magasító közdarabbal 10-20 cm-es emelést jelent.
- A mosdóhoz egykaros csaptelepet érdemes felszerelni az egyszerűbb kezelhetőség miatt, és a folyékony szappan használata is ésszerűbb.