Az otthonunk levegője legalább olyan szennyezett lehet, mint a kinti levegő (egyes szakemberek szerint akár sokkal szennyezettebb is), ez pedig egyáltalán nem segít az allergiás tünetek megelőzésében, illetve kordában tartásában.
Az első ilyen anyag a penész, mely tulajdonképpen bizonyos gombafajták összefoglaló neve. A penészallergia tünetei közé tartozik a szemviszketés és a könnyezés, a köhögés, a nehézített légzés, az orrdugulás, orrfolyás és tüsszögés, a fejfájás, illetve a kiütések a bőrön.
A penész leginkább nyirkos és meleg, levegőtlen helyeken telepszik meg, ezért a legtöbb otthonban inkább a téli időszakban jelenik meg, de nyáron is számítanunk kell rá, főleg a fürdőszobában, konyhában, vécében. Amikor csak tehetjük, szellőztessünk ki, és rendszeresen takarítsunk, különös tekintettel a sarkokra, illetve az átnedvesedésre hajlamos helyeken. Ellenőrizzük például a csöpögő csapokat is, hiszen azok környékén is könnyen kialakulhat a penész! Cseréljük le az elektromos légfrissítőket is!
Allergia ellen otthon is tudunk védekezni!
A légfrissítőkben (valamint például a festékekben vagy éppen a nyomtatókban) olyan vegyületek lehetnek, melyek a levegőbe kerülve szintén allergiás tüneteket, fejfájást, fáradékonyságot válthatnak ki. A kellemes illatot elérhetjük például illóolajok segítségével, de az egyik legegyszerűbb és legfinomabb módja a levegő kellemesebbé tételének, ha sütünk valamilyen fűszeres (fahéjas, szegfűszeges, gyömbéres) süteményt.
Szintén sok gondot okozhatnak az arra hajlamosaknál a poratkák, ezek az apró élősködő rovarok, melyek különböző szerves "törmelékeken", például a bőrünk elhalt hámsejtjeink élnek. A poratkák emésztőrendszerében, illetve ürülékében található egyik enzim komoly allergiás tüneteket, illetve asztmát válthat ki az arra érzékenyeknél. A poratkák leggyakrabban az ágyunkban, ágyneműnkben tanyáznak, ezért rendszeresen takarítsuk , mossuk az takarókat, ágyneműket, lepedőket (lehetőleg magas hőfokon), és ne feledkezzünk el a párnák, matracok tisztításáról sem.
Lehetőség szerint kerüljünk minden olyan tárgyat, textíliát, melyen vagy melyben megülhet a por. A por ugyanis ronthatja az allergiás tüneteket . Válasszunk olyan lakásdekorációkat, függönyöket, melyeket rendszeresen tudunk mosni, tiszítani. Hetente legalább egyszer portalanítsunk (a mikroszálas törlőkendők, portörlők nagyon hatékonyan, vegyszerek nélkül is tisztítanak), és porszívózzunk, lehetőleg olyan porszívóval, melyben HEPA szűrő is van. Kerüljük a limlomok felhalmozását! A gyermekek plüssjátékait is rendszeresen mossuk ki!
Lehetőség szerint próbáljuk meg egyenletesen tartani a lakásunk hőmérsékletét és páratartalmát. Az előbbinél a 22-24 fok az ideális, az utóbbinál a 35-50 százalék. A magas hőmérséklet és páratartalom kedvező életkörülményeket teremt a penésznek és a poratkáknak is.