A Portfolio megbízásából 1000 fős reprezentatív internetes kutatást végzett a Datalyze, hogy felmérje a jelenlegi megtakarítási szokásokat és attitűdöket, a megtakarítások és befektetések világáról meglévő ismereteket, illetve a jövő fizetőeszközére és a pénzügyek intézésére vonatkozó várakozásokat.
A felmérés eredményei alapján a lakosság mindössze 31 százaléka érzi magát anyagi biztonságban nagyjából vagy teljesen, 69 százalék viszont nem igazán, vagy egyáltalán nem. A legveszélyeztetettebb csoportok közül a nők 41 százaléka, a 40-64 év közöttiek 42 százaléka és az alapfokú végzettségűek 44 százaléka választotta a legrosszabb opciót.
A válaszadók mindössze 18 százaléka rendelkezik 6 hónapra elegendő pénzügyi tartalékkal, 61 százalék viszont legfeljebb egy hónapig húzná ki jövedelem nélkül. Az alapfokú végzettségűek 56 százaléka és a nők 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy hónapról hónapra él.
A készpénztől az állampapírig
A legjellemzőbb nem rendszeres típusú megtakarítás az otthon tartott készpénz, a lekötött bankbetét és az állampapír. 21 százalék tart otthon forintot és 9 százalék valutát. Miközben befektetési célú ingatlannal 6 százalék rendelkezik, tőzsdei részvénnyel csak 3,7 százalék, befektetési jeggyel pedig saját bevallása szerint 3,3 százalék.
A rendszeres megtakarítási formák közül az életbiztosítás és a nyugdíjpénztári megtakarítás a leggyakoribb, előbbivel például többen rendelkeznek, mint otthon tartott készpénzzel. A lakás-takarékpénztári penetráció érezhetően csökkent az állami támogatás 2018 őszi megszűnésével, és babakötvénnyel is csak kevesen rendelkeznek. Érdemes egyébként hozzátenni, hogy a válaszadók kétharmada azért nem rendelkezik a kívánt megtakarítással, mert nincs rá pénze.
Mivel fizetünk majd?
Ami a pénznemről alkotott jövőképet illeti, a válaszadók 58 százaléka szerint 20 év múlva már euróval fogunk fizetni Magyarországon – de csak 41 százalék mondta azt, hogy azért, mert hivatalos fizetőeszköz lesz, 17 százalék úgy vélekedett, csak a spontán euroizáció fogja ezt elhozni. 7 százalék szerint rubellel, 2 százalék szerint kriptodevizával fog működni a gazdaság.