Házi komposztálással jelentősen csökkenthető a háztartási hulladék mennyisége – hívta fel a figyelmet Agatics Roland, a Duna–Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a komposztálás olcsó és természetes folyamat: konyhai szerves és kerti zöldhulladékunkat alakíthatjuk át vele értékes és tápanyagban gazdag termőfölddé.
A komposztot használhatjuk ültetéskor a kerti növényeink alá, cserepes virágainkhoz, de felfrissíthetjük vele akár a gyümölcsösök, fák vagy bokrok alatti talajt is. "Az érett, feketés színű és erdő illatú komposzt minden esetben javítja a föld minőségét, így egészséges lesz, és gyorsan növekszik az abban termő növény" – mondta a szakember.
Vásárolhatunk e célra készített, kifejezetten lakásban használható beltéri edényt vagy kültéri tárolót, de mi magunk is barkácsolhatunk olyan komposztálót, amelyet a kertben vagy éppen az erkélyen helyezhetünk el. A társasházakban akár a szomszédokkal összefogva is létesíthetünk komposztáló helyeket, amihez semmiféle engedélyt nem szükséges beszerezni. Akiknek pedig nincs lehetőségük saját komposztáló kialakítására, közösségi kertekben is leadhatják a szelektíven gyűjtött szerves hulladékot.
Magyarországon éves szinten fejenként körülbelül 65 kilogramm élelmiszert dobunk a szemetesbe a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adatai szerint. A komposztálással így egyrészt kevesebb bio- és zöldhulladékot
termelünk, másrészt
szinte teljes mértékben hasznosíthatjuk kertünkben vagy cserepes
virágaink számára a háztartásainkban keletkezett szerves hulladékot. Utóbbi egyébként a kommunális hulladék csaknem egyharmadát teszi ki.