Az otthoni munkavégzés hatásai

Sokan álmodoznak róla, hogy olyan munkájuk legyen, amelyet otthonról is el tudnak végezni. Csakhogy a nyilvánvaló előnyök mellett egy ilyen munkarend az egészségünkre is negatív befolyással lehet.

Digitalizált világunkban a home office, azaz az otthoni munkavégzés egyre népszerűbbé és gyakoribbá válik. A Gallup felmérése szerint Amerikában például a dolgozó emberek 43 százaléka végezte már otthonról a munkáját valamennyi ideig. Természetesen a home office sok mindent takarhat. Vannak, akik sokat utaznak, így különböző helyszíneken, de a laptopjukat magukkal hordva végzik feladataikat, míg mások számára mindez egyszerűen azt jelenti, hogy melegítőben ülnek a lakásukban a számítógép előtt.

Az otthoni munkavégzés többféle veszélyt is hordoz magában
Az otthoni munkavégzés többféle veszélyt is hordoz magában

Az otthoni munka árnyoldala

Hogyan épül fel az immunrendszer, hol található a szervezetben? Részletek itt.

A home office az immunrendszer meggyengülését is magával hozhatja. Ha ugyanis mindennap bejárunk a munkahelyünkre, utazás közben és a közösségi terekben végzett munka során számos kórokozóval találkozik a szervezetünk, ami nem feltétlenül rossz, hiszen immunrendszerünk hozzászokik ezekhez, végeredményben ellenállóbbá válik. Otthonunkban jóval kevesebb kórokozóval érintkezünk, emiatt szervezetünk védelmi rendszerének kevesebb lehetősége adódik rá, hogy megedződjön. Éppen ezért minden esetben, amikor nagyobb közösségbe megyünk, megnő az esély arra is, hogy elkapjunk valamilyen betegséget - különösen náthaszezonban.

Az otthoni munkával automatikusan együtt jár az is, hogy kevesebbet mozgunk, hiszen még az a minimális aktivitás is kiesik az életünkből, amelyet az ingázás, bejárás jelent. Ez hosszú távon elősegítheti a túlsúly megjelenését, amennyiben nem fordítunk kellő figyelmet rá, hogy pótoljuk a kiesett mozgást. A túlsúly és az elhízás egészségügyi kockázatai pedig közismertek. Az egész napos egyedüllétet pszichésen sem mindenki tudja jól viselni. Ebbe éppúgy beletartozik az ingerszegény környezet, mint hogy ilyenkor csak nagyon kevés emberrel érintkezünk személyesen. A téli időszakban a szezonális depresszió kialakulásának kockázatát is megnövelheti az otthonról végzett munka.

Mi segíthet?

Szakértők szerint azoknak, akik otthonról dolgoznak, határozott napirendre van szükségük, amelyhez mindig tartják magukat. Ebbe a napirendbe a munka mellett be kell építeni a rendszeres mozgást és a különböző, külső helyszínekre szervezett találkozókat - a munkamegbeszéléseket például érdemes személyesen lebonyolítani telefon vagy videochat helyett. Emellett ügyelni kell az egészséges táplálkozásra is. Ha mindezekre odafigyelünk, akkor nem kell tartanunk attól, hogy a home office károsítja az egészségünket.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra