„Miért veszélyes a teflon edények használata?” – ezzel a kérdéssel kereste meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakembereit egy levélíró. A hatóság a Facebook-oldalán közzétett válaszban azt írja, a teflont, avagy a politetrafluoretilént (PTFE) sütéshez használt felületek ragadásmentesítésére használják. E konyhai eszközök használata során nagyon ügyelni kell arra, hogy a bevonat ne sérüljön, ezért például nem javasolt fém eszközökkel nyúlni az ilyen edényekhez. „A teflon ugyanis abban az esetben veszélyes, ha a felület sérült, hevítés hatására pedig elkezd bomlani, és mérgező anyagok szabadulhatnak fel” – figyelmeztet posztjában a Nébih.
A bejegyzés szerint a teflon ugyan jelenleg még engedélyezett anyagnak számít, azonban már elkezdődött a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFA-k) tiltására és korlátozására irányuló európai uniós folyamat. „Ennek oka, hogy ezen anyagok idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben” – írja a Nébih, hozzátéve, hogy mindebből olyan egészségügyi problémák származhatnak, mint a tüdő károsodása, a pajzsmirigy megbetegedése, túlsúly, termékenységi zavarok és daganatos betegségek.
Mint azt korábban megírtuk, a PFA-kat az 1940-es óta használják a legkülönfélébb termékek gyártása során. Mintegy 12 ezer szintetikus vegyi anyag tartozik ebbe a csoportba, amelyek közös jellemzője, hogy egy olyan szén-fluor kötést tartalmaznak, amelyet lényegében semmi sem tud lebontani a természetben. Gyakran ezért örök vegyületekként is hivatkoznak rájuk. Az elmúlt évtizedekben a PFA-k szinte minden egyes csepp vizet beszennyeztek a Földön, és rendkívül károsak lehetnek mind a környezetre, mind az emberekre és a vadvilágra nézve.
Borítókép: Getty Images