Tartós betegség, illetve súlyos fogyatékosság esetén is igényelhető személyi adókedvezmény – erről a legfontosabb információkat a Könyveléscentrum segítségével mutatjuk be.
Azt, hogy mely egészségügyi problémák esetén vehető igénybe a kedvezmény, azt az erről rendelkező kormányrendelet listáján ellenőrizhetjük, ahol a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket, valamint a hozzá tartozó BNO kódokat is megtaláljuk. (A BNO kódrendszer a betegségek nemzetközi osztályázására szolgál. A betegségekhez tartozó BNO kódra itt lehet rákeresni.)
Egyebek mellett látási, hallási, mozgásszervi fogyatékosságok szerepelnek a listán, de a mentális és viselkedészavarok, paranoid zavarok, veleszületett fejlődési rendellenességek, valamint például a laktóz intolerancia vagy a cukorbetegség miatt is jogosultak lehetünk az adókedvezményre.
Ezt érdemes minden évben leellenőrizni, mivel bármikor bővíthetik a betegségek körét, így könnyen lehet, hogy egy már meglévő problémánk miatt igénybe vehetjük.
2019-ben például az endometriózist, a mellrákot, a méhnyakrákot, a petefészekrákot, valamint a prosztata- és hererákot adták a listához. 2023. július 1-től a méh bizonyos típusú rosszindulatú daganatos betegségei, valamint a légzőszervek egyes rosszindulatú daganatos betegségei esetén is érvényesíthető a személyi kedvezmény – derült ki a NAV közleményéből.
A tartós betegségre tekintettel a kezelőorvos állítja ki az adókedvezményre jogosító igazolást, ami szükséges a bevallások/önellenőrzések elkészítéséhez – ezen rajta kell lennie a dátumnak, amikor a panaszainkkal először orvoshoz fordultunk, ugyanis innentől vagyunk jogosultak a kedvezményre. Az igazoláson kívül a kedvezmény feltétele az is, hogy legyen az összevont adóalapba tartozó jövedelmünk, amely után adózunk (például munkabér, GYED, álláskeresési támogatás stb.).
A portál arra is felhívta a figyelmet, hogy akár évekre visszamenőleg is igénybe vehető a kedvezmény. 2024. december 31-ig a 2018. évi adóbevallás javítható - korábbi évekre viszont akkor sem, ha az adott betegséget már mondjuk 2015-ben megállapították nálunk.