A FallWatch konzorcium számos, Európában kidolgozott technológiai megoldás felhasználásával fejlesztette ki a kisméretű, háromszög alakú tapaszt, amely nem okoz kényelmetlenséget viselőjének, és folyamatosan hordható. A felhasználó által viselt eszköz, a lakótérben elhelyezett infravörös mozgásérzékelők, valamint a központi egység közötti kommunikáció révén azonnal érzékelhető, ha az idős személy elesik és erről az egészségügyi személyzet is haladéktalanul értesül - áll az Európai Bizottság sajtóközleményében.
A projekt következő fázisa, a FallWatch DEMO, a tervek szerint a szívritmus folyamatos figyelésével javítja a rendszer funkcionalitását és pontosságát. A FallWatch és a FallWatch DEMO projektek megvalósítását közel 2 millió euróval támogatja az Európai Bizottság. A konzorcium vezetője egy francia start-up vállalkozás, a Vigilio S.A. Az együttműködés jó példa arra, hogy az információs és kommunikációs technológiák ötvözése miként teheti jobbá és könnyebbé az idősebb generáció életét.
"Európában a becslések szerint évente több mint 20 millió 65 évnél idősebb személy szenved balesetet elesés következtében. Ebben a korcsoportban ez a leggyakoribb baleseti halálok. Ezért rendkívül fontos a késedelem nélküli orvosi ellátás, ami gyakran életet menthet" - mondja Jean-Eric Lundy, a Vigilio S.A. alapítója, a párizsi Cochin kórház traumatológiai osztályának orvosa. "Gyakran derül ki, hogy a mentők által beszállított idős ember az elesést követően még órákig feküdt a padlón, mert nem tudott segítséget hívni. A baleset testi és lelki következményei gyakran helyrehozhatatlanok. Csak gyors orvosi beavatkozással biztosítható, hogy a balesetet szenvedett idős ember életminősége ne romoljon véglegesen.
Magyarországon 2011-ben a férfiak 13, a nők 20 százaléka volt 65 évnél idősebb. Ugyanezen évben a 65 évnél idősebbek között az esések okozta standard halálozás 100 ezer főre vetítve férfiaknál 103, míg nők esetében 66 volt. Az összlakosságra nézve az esések okozta standard halálozás - szintén 100 ezer főre vetítve - férfiaknál 17, míg a nőknél 8. Az esések következtében összesen 678 993 napot töltöttek Magyarországon kórházban, amely a sérülések miatt kórházban töltött napok számának 34 százaléka.