A Z generáció előnyben részesíti az életet a munkával szemben, személyes életüket és jólétüket helyezik előtérbe, mert azt látják, ahogy az idősebb generációk semmire sem mentek az állandó robotolással – írja az EconomX.
Látják a megszegett ígéreteket
Ők már másképp viszonyulnak a munkához, mint az idősebbek, mert ez az első generáció, amelynek tagjai nem rendelkeznek nagyobb vagyonnal, mint szüleik vagy nagyszüleik. Ezen túlmenően megtapasztalták az olyan helyzeteket, mint például a COVID-19 világjárvány – mondja Ravin Jesuthasan. A Mercer tanácsadó vezetője és a munka jövőjének szakértője a Világgazdasági Fórumon beszélt a Z-generációról is. Jesuthasan szerint ők már nem látják ugyanazt a javadalmazást a kemény munkáért. Emellett magánéletük és jólétük rovására mehet, ha a munkát akarják előtérbe helyezni.
"A Z generáció korábbiakhoz hasonlóan a „dolgozni azért, hogy éljünk” helyett az „életért élni” mellett dönt, mert tudja, hogy kemény munkáért semmivel sem kapnak többet" – emeli ki a szakértő, aki szerint ők már látják a megszegett ígéreteket is. Vagyis hogy ha harminc évig dolgozol, nem feltétlen lesz nyugdíjad, orvosi ellátásod.
A megnövekedett megélhetési költségek, az egekbe szökő lakásárak és a diákadósság megnehezítette a vagyon felhalmozását. Ennek eredményeként számos Z generációs csendben felmond és egy lépést visszalép a munkahelyén, mert tudatában vannak annak, hogy kemény munkájuk lényegében semmit sem érhet. Céljuk, hogy a munka ne vehesse át az irányítást a magánéletük felett. Elvégzik ezért a minimum elvártat, de semmivel sem többet.