Csalók és adathalászok miatt adott ki figyelmeztetést a Magyar Posta - írja a 24.hu. Közleményük szerint az utóbbi időszakban újra megnövekedett a Magyar Posta és szolgáltatásai (pl. EMS szolgáltatás) nevében történő visszaélések száma, amelyekben a cég védjegyeit és arculati elemeit jogosulatlanul felhasználva igyekeznek megtéveszteni a lakosságot.
A hamis e-mailben vagy sms-ben, illetve telefonhívásban általában csomag átvételéhez vagy nem létező nyereményjáték, promóció, esetleg fiktív jótékonysági akció kapcsán kérik a szállítási cím egyeztetését és/vagy a díj, esetleg adomány kifizetését. Az is előfordul, hogy a lakosság által apróhirdetési portálokon feladott hirdetések kapcsán jelentkeznek a csalók magukat komoly vevőként beállítva, és az EMS postai szolgáltatás nevével visszaélve, hamis emailben vagy sms-ben próbálnak biztosítási/feladási/megbízási díjra hivatkozva adatokat és pénzt kicsalni.
A levélben látható „Kattints ide”, „Fizessen online” vagy „Küldje el nekem a csomagot”, vagy „Erősítse meg címét”, "Csomagja kézbesítésre vár, kérjük, erősítse meg a vám befizetését", illetve hasonló feliratú linkre kattintva azonban adathalász weboldalra kerül a címzett, az itt megadott adatok pedig csalók birtokába jutnak és a bankszámlán lévő pénz is veszélybe kerülhet. Az is előfordulhat, hogy a link megnyitásával rosszindulatú, kártékony szoftvert telepítenek az eszközünkre
- írják a közleményben. Mindenkitől azt kérik, hogy ne kattintsanak a gyanús e-mailben vagy sms-ben szereplő hivatkozásra. Azt javasolják, hogy első lépésként mindig ellenőrizzük a feladó e-mail címét, vagy sms esetén a küldő telefonszámát, mert abból rögtön kiderülhet, hogy nem a Magyar Posta hivatalos elektronikus címéről (@posta.hu) vagy telefonszámáról (06-30-344-4987) érkezett a megkeresés. A posta hivatalos e-mail címei között ugyanis nincs .com végződésű.
Egy üzenet gyanús, ha
- ismeretlen a feladó,
- magyartalan a megfogalmazás és/vagy a túlzottan sürgető a hangvétel,
- helyesírási hibákat tartalmaz, mellőzi az ékezetek használatát, cirill vagy kínai karaktereket használ,
- vagy ha nem is rendeltünk csomagot, mégis arról értesítenek, hogy fizessünk a megrendelt csomagért,
- illetve ha túl kecsegtető, drága telefont vagy egyéb nyereményt ígér,
- valamint ha külföldi telefonszámról vagy nem „posta.hu” végződésű e-mail címről érkezik a posta nevében küldött üzenet.
Ha valaki mégis a csalók áldozata lesz, akkor tegyen rendőrségi feljelentést - tanácsolja a Magyar Posta.