Vannak olyan vegyi termékek, amiket éppen egészségünk megőrzése érdekében tartunk otthon - holott könnyen lehet, hogy valójában káros hatása van. De az is gyakran előfordul, hogy bizonyos használati tárgyakat nem cserélünk elég gyakran, és ez növeli a fertőzések kockázatát. A health.com összegyűjtötte, miktől érdemes megszabadulnunk, hogy biztonságosabb legyen a lakásunk.
Amikor veszélyes a szappan
Ha használunk valamilyen légfrissítőt, akkor tanulmányozzuk át a csomagolását, és ha van benne ftalát (phtalate), akkor inkább váljunk meg tőle. Ez a vegyszer ugyanis nagyobb mennyiségben belélegezve roncsolhatja a szaporítószerveket, illetve fejlődési rendellenességeket okozhat - nem véletlen, hogy egyre több cég hagyja ki a termékeiből.
Az antibakteriális szappanok közül azokat érdemes kidobni, amelyekben triklozán (triclosan) van, mivel ennek is lehet egészségkárosító hatása. Nem árt tisztában lennie azzal, hogy kutatások igazolják: ezek a szappanok semmivel sem hatékonyabbak a baktériumok elpusztításában, mint a hagyományosak.
Túl sok kilométer van a futócipőnkben?
Gyakran járunk futni? Akkor időről időre érdemes lecserélni a futócipőnket is. Szakértők szerint 5-600 kilométer lefutása után ajánlott új cipőt beszerezni, mégpedig azért, mert a viseltesebb darabok kevésbé tompítják a mozgás közbeni rezgéseket, ami hatással lehet a csontjaink és az izmaink egészségére, és megnövelheti a sérülések veszélyét.
Ha naptejről van szó, sajnos a csomagoláson levő lejárati dátum nem sokat számít, ha már egyszer felbontottuk. Idővel ugyanis csökkent a benne lévő fényvédő összetevők hatékonysága, így aztán akármennyit is kenünk belőle magunkra, már nem biztosítanak megfelelő védelmet a káros sugarak ellen. A tavalyi naptejünk tehát jó eséllyel már nem lesz elég hatékony a következő nyáron.
Nézzünk szét a fürdőben!
A fogkefénket is dobjuk ki, ha már három hónapnál régebben használjuk, mivel ennyi idő alatt a sörtéi annyira meggyengülnek és elhasználódnak, hogy már egészen biztosan nem tisztítják meg megfelelően a fogainkat.
Ha használunk szempillaspirált, akkor fontos tudnunk, hogy két-három hónap után akkor is érdemes kidobni, ha még nem fogyott ki belőle a festék. A sörtéin ugyanis számos kórokozó telepedhet meg, amelyeket minden alkalommal felviszünk vele a szempilláinkra, amikor használjuk, ez pedig allergiát vagy szemgyulladást is okozhat.
Hasonló okokból a szájfényeket hat hónappal a felbontás után érdemes kidobni. A kontaktlencse-használók pedig legalább háromhavonta kellene, hogy cseréljék a lencsetartó dobozkáikat. Ezeknek a belsejében ugyanis ennyi idő alatt még akkor is káros mennyiségű kórokozó szaporodhat el, ha rendszeresen tisztítják őket.