A világ népességének növekedésével együtt emelkedik a fertőző bakteriális, vírusos megbetegedések száma is, valamint az egészségügyi és szociális intézmények terheltsége. Egyre nagyobb ezért az igény a kórházakban, idősekkel foglalkozó intézményekben olyan antibakteriális textíliákra, amelyek ellenállók a különféle baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal szemben – olvasható a Pécsi Tudományegyetem (PTE) közleményében .
Mint írják, a területen egy magyar innováció jelenthet komoly előrelépést. A Pécsi Tudományegyetem Analitikai Biokémia Tanszékének kutatói és egy helyi textilipari cég, a Rovitex szakértői olyan környezettudatos textilimpregnálási technológiát fejlesztettek ki, amely alkalmas antimikrobiális szövetek nagyüzemi előállítására.
Az antimikrobiális impregnáló anyag a függönyökre és egyéb lakástextíliákra kerülve hosszú időn keresztül hatékonyan véd a különféle bakteriális, vírusos szennyeződésektől, kórokozóktól, visszaszorítva a fertőzéseket. A termékek nemcsak egészségügyi és szociális intézményekben, hanem egyéb közösségi helyeken, szállodákban, éttermekben, tömegközlekedésben is alkalmazhatók lesznek, és természetesen otthon is bárki használhatja ezeket az anyagokat.
A nagy hatékonyságú és környezettudatos textilimpregnálási technológia komoly szerepet játszhat a jövőben a fertőzések megelőzésében, az egészségmegőrzésben. „A textil szövetek viszonylag nagy fajlagos felülettel rendelkeznek, így a kórokozók is nagy affinitással jelennek meg a felületükön. Egy hagyományos textília esetében ez problémát jelent, hiszen a szövet felületén megkötődött mikrobák biofilmet alkotva könnyen szaporodásnak indulhatnak. Ezzel szemben a nagy elnyelő képesség egy antibakteriális textil esetében előnyt jelent, mivel a nagy érintkezési felület miatt az antimikrobiális hatás is jóval hatékonyabb lehet” – magyarázta dr. Márk László, a Pécsi Tudományegyetem Analitikai Biokémia Tanszékének vezetője.