Az öt évvel korábbinál stabilabbnak látja anyagi helyzetét a magyarok közel fele (46 százalék), amivel megelőzzük a 37 százalékos EU-s átlagot - számol be egy globális kutatás eredményeiről a vg.hu . A fogyasztók anyagi percepcióját felmérő Nielsen-kutatást a világ 64 országában végezték el, és általános optimizmus rajzolódik ki belőle.
Többet költünk, de drágul az életünk
Általánosan nagyon pozitívan nyilatkoztak az ázsiai régióban élők, ahol 70 százalékuk érzi jobbnak anyagi helyzetét az öt évvel korábbihoz képest, de az afrikai (52 százalék) és a latin-amerikai (50 százalék) válaszadók sem panaszkodnak. A fejlett országokban az életszínvonal nem tudott ilyen drasztikusan nőni, Európában például csupán 37 százalék érzi a pozitív változást az öt évvel korábbihoz képest.
A magyar eredmények kettősséget tükröznek, és ugyan a fogyasztók stabilabbnak látják anyagi helyzetüket, ehhez nem társul felelőtlen költekezés. Százból 44 magyar fogyasztó véli úgy, hogy kényelmesen kijön a fizetéséből (ami valamivel jobb az EU-s átlag 42 százalékánál), de Magyarországon a megkérdezettek több mint felének (54 százaléknak) csupán az alapvető megélhetésre jut elég pénz, ami rosszabb az európai 48 százaléknál. A magyarok csupán 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy pénzét szabadon költheti - ez az európai átlag csupán egyötöde.
Élelmiszerre a megkérdezettek 42 százaléka költ többet az öt évvel ezelőttinél, háztartási vegyi árura és kozmetikumokra pedig közel harmadannyian fordítanak több pénzt. Több megy viszont el rezsire, illetve a lakbérre és jelzálogkölcsönre fordított összeget is nagyobbnak érezzük az öt évvel ezelőttinél.