Ha karácsony, akkor bejgli. Hagyományos ünnepi süteményünk már évek óta nem tartozik a legolcsóbb finomságok közé, tavaly azonban különösen elszálltak az árak. Nézzük, idén mire számíthatunk.
Mélyen a zsebbe kell nyúlni a bejgliért
Majdnem ötezer forintba kerül idén egy minőségi cukrászdai bejgli, de néhol még talán négyezer alatt is találni az ünnepi süteményből – írta meg az rtl.hu. Az általuk megkérdezett cukrászdák közül mindegyikben emelkedett kisebb-nagyobb mértékben az ár a tavalyihoz képest – átlagosan 10-20 százalékkal. Ezt az alapanyagok drágulásával, a növekvő bérköltségekkel és az elszálló energiaárakkal indokolták.
Az ételintoleranciával küzdőknek valamivel magasabb árakkal kell számolniuk, de nem kiugró az árkülönbség. Azokon a helyeken például, ahol csak mentes termékeket készítenek, csaknem azonos áron árulják a bejglit, mint másol a hagyományos rudakat – ismertette Erdélyi Balázs, a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke.
A vásárlók elfogadják a drágulást
A cukrászdák tapasztalatai szerint egyébként a vásárlók többsége elfogadja a drágulást és hajlandó kifizetni a minőségi termékekért elkért árakat. A legtöbben még mindig a hagyományos ízeket, vagyis a diós és a mákos bejglit veszik, de egyre nagyobb a kereslet a gesztenyés és a pisztáciás rudakra is – bár ez utóbbiak drágábbak.
A Magyar Élelmiszerkönyv szigorúan szabályozza, hogy milyennek kell lennie a bejglinek. A tölteléknek például legalább 40 százaléknak kell lennie a késztermékben, de meghatározzák a bejgli minimális tömegét (250 gramm), a felhasználható alapanyagokat, de még a zsír- és cukortartalmát is. Ha tehát egy adott terméken nem a „bejgli”, hanem a „tekercs” megnevezés szerepel, abban valószínűleg több aroma és adalékanyag is van.
Az otthon sütött bejgli sem jön ki olcsón
„Az otthon sütőknek jó hír, hogy az elengedhetetlen karácsonyi hozzávalók ára talán a tavalyihoz képest nem lett sokkal drágább, a rossz hír viszont az, hogy már akkor is nagyon drága volt a dió és vaj is” – olvasható az rtl.hu összefoglalójában. A citrom, a méz, a vaníliarúd és a kandírozott narancshéj szintén nem olcsó alapanyag.
Erdélyi Balázs szerint mindenki azzal jár a legjobban, ha a bejglit inkább a profiktól veszik meg a családok, és otthon csak az aprósütemény készül. Így meglehet az ünnepi készülődés hangulata, de senkit sem ér csalódás – fogalmazott a szakértő.