Az RTL Klub Házon kívül című műsorának stábja Romániában és Szlovákiában vizsgálta meg az ottani élelmiszerárakat. A szlovákiai bolt felé tartva a kinti inflációról egy ottani tanárnőt kérdeztek. Emlékei szerint a koronavírus-járvány időszakában kezdtek el felfelé kúszni náluk az árak. Teljesen természetes volt, hogy fizettek egy vásárlásért 30 eurót, abból lett 35, majd 40 euró, és most egy teljesen szimpla, alap vásárlás 50 euró alatt nem áll meg.
Szlovákiában 29, Magyarországon viszont 49 százalékkal nőttek az élelmiszerárak egyetlen év alatt a Világbank decemberi adatai szerint. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter tavaly ősszel ezt azzal indokolta, hogy Magyarország közel van a háborúhoz. Ukrajnától Szlovákia és Románia sincs messzebb, sőt, az árak mégsem szálltak el annyira, mint nálunk. Ha bolognai spagettit akarnánk főzni, Szlovákiában ez 6 euró 70 centből jönne ki, ez átszámítva 2600-2800 forintot jelent.
A polgármester is átjár vásárolni
Rimaszombattól 340 kilométerre, Kübekházán a polgármester, Molnár Róbert várja a stábot, őt a romániai Nagyszentmiklósra kísérjük el vásárolni. Molnárék már egy éve járnak át vásárolni Romániába, a megélhetés ugyanis még egy falu polgármesterének is komoly kihívást jelent. Kiszámoltuk, hogy egy nagybevásárlással, amikor egy hónapra vásárolunk be, 20-30 ezer forintot spórolunk. Amit ott megvettünk 70 ezerért, nálunk lett volna 100 ezer – mondja.
Tankolni is jobban megéri kint
A határ után rögtön az első benzinkútnál megállunk, itt a dízel literje 7,69 lej, átszámítva 615 forint, így literenként több mint 50 forintot lehet spórolni. Ez 60 liter tankolásakor 3000 forintot jelent. Hornyák József, a Portfolio szakértője szerint a választások előtti óriási pénzosztások, a gyenge forint, az árstopok, de az adó- és béremelések is közrejátszottak a magyar inflációs rekordban.
Összességében az inflációnak nagyjából a feléért külső tényezők, másik feléért belső tényezők okolhatók, és nyilván az is jelentősen hozzájárult, amikor a kormányzat kivetette az újabb különadót a kiskereskedelmi szektorra is – amit szinte egyik pillanatról a másikra beépítettek a fogyasztói árakba a vállalatok – összegzett a szakember.
Romániában a legolcsóbb a spagetti
Különadók Romániában is vannak, az árakon ez mégsem érződik úgy, mint Magyarországon. Molnár Róbertet arra kérte a stáb, hogy vásároljon egy bolognai tésztára valót, hogy kiderüljön, Romániában mennyiből jön ki a spagettivacsora. Olajat, tejet, margarint szerinte nem érdemes Romániában venni, ezek hasonló árban vannak, mint Magyarországon. A stábtagok összesen 146 lejt, tehát körülbelül 12 ezer forintot hagytak a romániai boltokban, ebből a bolognai spagettihez valók 2200 forintba kerültek, még kevesebbe, mint Szlovákiában.