„Az élelmiszercímként a tápanyagtartalmon túlmenően az összetevők is fel vannak sorolva” – ismertette az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) korábbi videójában Miháldy Kinga dietetikus, aki a karácsonyi édességek választásához ad szakértői segítséget. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges étkezésre ösztönző, Merőkanál című projektjének Facebook-oldalán – a szezonalitásra való tekintettel – ismét megosztották az említett kisfilmet. Lássuk a legfontosabb tanácsokat!
Nem mindegy, mennyi a kakaó és a cukor
Az ünnepi édességek esetében is fontos, hogy megnézzük, mik szerepelnek az összetevők listáján, illetve azok milyen sorrendben vannak feltüntetve. Hiszen minél előrébb áll valami a sorban, az annál nagyobb arányban van az adott termékben.
Nagyon fontos például, hogy a választott édességben mekkora arányt teszt ki a kakaópor vagy kakaómassza mennyisége. Tejcsokoládés Mikulás esetén minimum 25, étcsokoládés figuránál pedig legalább 35 százalékos kakaótartalom az elvárás.
Ha olyan feliratot találunk, hogy »bevonó«, »bevonómassza«, kezdjünk el gyanakodni, hogy az a termék nem valódi csokoládét takar” – figyelmeztetett Miháldy Kinga.
Az is lényeges, hogy az összetevők felsorolásában minél hátrébb szerepeljen a cukor, ez ugyanis alacsonyabb cukortartalmat jelent. Ha pedig cukormentes termék mellett döntünk, ügyeljünk arra, hogy az édesítőszer az utolsó helyen szerepeljen a listán.
Aki valamilyen természetesebb alternatívára cserélné a cukrot, gyakran nyúl a méz, illetve az édes szirupok után. Vajon valóban jobbak ezek a termékek, mint a sima répacukor?