Több millió forintot emeltek le telefonos banki csalók a 24.hu egyik olvasójának bankszámlájáról. A történet – akárcsak a korábbi hasonló átverésekhez – most is azzal kezdődött, hogy a bank nevében telefonálók úgymond meg akartak akadályozni egy „csalárd utalást”, és ennek érdekében „vírusirtót” (valójában távoli hozzáférést biztosító AnyDesk programot) telepítettek az illető mobiljára, hogy aztán annak segítségével megszerezzék a pénzét. A sértett ebben az esetben nem adott meg semmilyen banki azonosítót, ezért nem is érti, hogyan üríthették le a számláját. Egy „banki appot” viszont telepíttettek vele. Különös volt az is, hogy három napig nem is látszott az internetbankban, hogy eltüntették a pénzét.
Az eset nem a CIB-nél történt, de a 24.hu innen kapott egy szemléletes összeállítást, amelyben lépésről lépésre leírják a folyamatot, jelezve azt is: mielőtt ellopják a pénzünket, hány alkalmunk lenne rá, hogy megszakítsuk a nem kívánt ügyletet, ahelyett, hogy asszisztálnánk a tranzakcióhoz.
Lépésről lépésre fosztanak ki
A csalók először arra kérnek, hogy a Google Play vagy App Store telefonos alkalmazásokban keressük meg az AnyDesk applikációt. A legjobb, ha már ennél a pontnál nemet mondunk, és bontjuk a vonalat. Ha azonban ezt nem tesszük meg, és az alkalmazást mégis megkeressük, a csalók arra kérnek, hogy telepítsük a programot és indítsuk el. Itt is úgy járunk el a leghelyesebben, ha nemet mondunk, nem telepítjük a programot, kilépünk a felületről, és bontjuk a telefonhívást. Ha nem mondunk nemet, akkor a telepítéshez először elfogadtatják velünk az adatvédelmi nyilatkozatot, majd végigvezetnek az alkalmazás 4-5 oldalas bemutatóján. Ezt követően azt kérik, adjuk meg a távoli hozzáféréshez szükséges egyedi „Az Ön címe” kódot. Nagyon fontos, hogy ne adjuk meg az egyedi kódot! Amint ezt megtesszük, a csalók – a kód ismeretében – távolról csatlakozni tudnak a telefonunkhoz, vagyis mindent látnak, ami a készüléken van, és használni is tudják a telefonunkat, például arra, hogy a saját számlájukra utalják a pénzünket.
Több alkalmunk is van megelőzni a bajt
Több ponton is le lehet tehát állítani a folyamatot, de ha mégis létrejött a kapcsolat, mindent, amit a telefonunkon (vagy számítógépünkön) a nevünkben végrehajtanak a csalók, még rögzíthetnek is. Ha belépünk a banki mobilalkalmazásba, akkor látják a banki adatainkat. A csalók sokszor ezért szokták ilyen esetben kérni, hogy PIN-kóddal lépjünk be a mobilapplikációba ujjlenyomat helyett, mert akkor már meg is van az összes szükséges belépési kód. (Amennyiben valaki ujjlenyomattal lép be, azt nem tudják rögzíteni, lemásolni).