Az infláció mértéke a legutóbb 1998 tavaszán volt magasabb az idén augusztusban feljegyzettnél, az élelmiszerárak pedig ennél is régebben, utoljára 1995 nyarán emelkedtek a mostani ütemnél gyorsabban – hívta fel a figyelmet a G7 cikke. Az átlagos éves élelmiszerdrágulás 30 százalék feletti, bizonyos termékek viszont ára viszont megdöbbentő mértékben emelkedett. Mutatjuk, melyek ezek.
Ezek az élelmiszerek drágultak a legdrasztikusabban
Sajnos a legnagyobb drágulás éppen azokat az alapvető élelmiszereket sújtotta, amelyeket a legtöbben napi rendszerességgel vásárolnak. Nehéz tehát nem észrevenni az árak növekedését. A portál szerint a tejtermékek a hivatalos adatok szerint 50-60 százalékkal, a péksütemények pedig akár 70-80 százalékkal is többe kerülnek, mint egy évvel ezelőtt.
A legszembetűnőbb áremelkedésen átment termékek közé tartoznak az alábbiak:
- csirkecomb,
- bontott csirke,
- csirkeszárny,
- sertészsír,
- trappista sajt,
- háztartási keksz,
- rétesliszt,
- fehér és félbarna kenyér,
- tejes margarin,
- őrölt kávé,
- fagyasztott hasábburgonya,
- 4 tojásos spagetti,
- 20 százalékos zsírtartalmú tejföl,
- pasztőrözött tej (a 1,5 és a 2,8 százalékos egyaránt),
- kakaópor,
- zsemle,
- ásványvíz
- macskaeledel.
Ezek az elmúlt 20 év alatt összesen nem drágultak annyit, mint idén. Ide sorolható továbbá néhány olyan, nem élelmiszer jellegű, ám alapvető termék is, mint a folyékony szappan, a fogkrém és a tusfürdő is.
A legnagyobb árkülönbség egyébként a csirkehúsoknál van. A G7 számításai szerint a bontott csirke és a csirkeszárny másfélszer, a comb pedig négyszer annyit drágult tavaly augusztus óta, mint 2001 és 2021 között összesen. De hasonlóan látványos a különbség a trappista sajt, a sertészsír és a háztartási keksz esetében is. És ebben a listában a szeptemberi infláció hatásai még nem is látszanak.