„Egyes élelmiszerek nagyon jó közeget biztosítanak a baktériumok elszaporodásához, mert nagy a nedvességtartalmuk és sok bennük a tápanyag” – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja által a Facebookon közzétett videóban. Hozzáteszik, a romlandó élelmiszereket mindig hűtőszekrényben kell tárolni. E körbe tartoznak például a húsok, halak, tejtermékek, készételek, valamint a friss zöldségek és gyümölcsök többsége.
A tartós élelmiszerek felbontás előtt jellemzően nem igényelnek hűtést. Azok a termékek tartoznak ide, amelyek csomagolásán nem fogyaszthatósági, hanem minőségmegőrzési idő van feltüntetve. Fontos ugyanakkor, hogy felbontás után ezeket is veszélyeztethetik a mikrobák, ezért például a nyitott konzerveket, lekvárokat, az UHT tejeket, illetve az olyan szószokat, mint a ketchup, majonéz és mustár, egyaránt hűtőbe kell tenni.
Mit ne tegyünk hűtőbe?
A Maradék nélkül videójából az is kiderül, hogy vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyek érzékenyek a hidegre, ezért hűtőszekrényben tárolva hamarabb megromlanak. Ilyen a banán, a görögdinnye, a paradicsom, a paprika, az édesburgonya és a burgonya, továbbá a hagyma, a fokhagyma, az avokádó, a gyömbér, a grapefruit, a mangó, az anananász és a tökfélék is. Ezeket érdemes inkább sötét, hűvös kamrában vagy szobahőmérsékleten tárolni. De csak addig, amíg fel nem vágtuk, mert azt követően már elveszítik védekezőképességüket a mikroorganizmusokkal szemben.
Szintén nem ajánlott hűtőbe tenni a pékárukat. A belső páratartalom mellett gyorsabban kiszáradnak. Éppen ezért, ha esetleg félő, hogy nem fogy el például a kenyér, akkor jobban járunk, ha bezacskózva lefagyasztjuk. Amikor pedig szükség lesz rá, kiolvasztva közel olyan lesz, mintha frissen vettük volna.
Gyakori tévhit az is, hogy a tojást hűtve kellene tárolni. Valójában nem szükséges hűtőszekrénybe tenni. Amennyiben viszont megtettük, akkor ne vegyük ki addig, amíg fel nem használjuk. Megmosni sem érdemes, mert így sérülhet a tojáshéj felszínét borító réteg, amely a romlás ellen nyújt védelmet. Inkább töröljük csak át óvatosan egy papírtörlővel, ha úgy látjuk, hogy szennyezett a felülete. Emellett ügyeljünk rá, hogy ne érintkezzen más élelmiszerekkel.
A Maradék nélkül program a közelmúltban kiadott egy részletes útmutatót, bemutatva a helyes hűtőhasználat gyakorlatát. Az ingyenesen letölthető leírást ide kattintva találod.
Borítókép: Getty Images