Környezetünk tele van tárgyakkal, amelyek valamilyen oknál fogva nem szolgálják az egészségünket. Például szennyezettek, fertőzöttek, vagy használatuk, viselésük megterheli a testünket. Elég a rébuszokból, nézzük a kihajítandók listáját!
Régi futócipők
Ha valaki rendszeresen sportol, futócipői 3-6 hónapnál nem fogják tovább bírni. Utána már csak sérüléssel fenyegető tartási hibát vagy kidörzsölt és potenciálisan elfertőződő bőrfelületet eredményeznek.
Konyhai szivacs
Tanulmányok kimutatták, hogy a konyhai szivacs az átlagos háztartás legszennyezettebb tárgya. A szivacsokba beveszik magukat a baktériumok, és szobahőmérsékleten szaporodásnak indulnak. Nem szabad túl sokáig használni ezeket.
Műanyag vágódeszkák
A felületen óhatatlanul megjelenő bevágásokban megtelepszenek a baktériumok , és nagyon nehéz onnan kitisztítani őket. A fából készült vágódeszka sokkal jobb megoldás, mert az antimikrobiális fa elpusztítja a kórokozókat.
Antibakteriális szappan
Az antibakteriális szappan nem hatékonyabb, mint normál változata, és akár veszélyes is lehet, mert hozzájárulhat, hogy a kórokozók rezisztenssé váljanak.
Légfrissítők (szilárd anyagok, elektromos eszközök és permetezők)
Bár egyes vállalatok ígéretet tettek a ftalátok fokozatos mellőzésére, a legtöbb légfrissítő még mindig tartalmaz ilyen anyagokat, amelyek káros hatással lehetnek az általános fejlődésre és a reproduktív rendszerre.
Öreg fogkefék
Az öreg, elkopott fogkefék baktériumokat gyűjtenek össze, és kevésbé lesznek már hatékonyak a fogszuvasodás elleni harcban, ezért háromhavonta cserélni kell őket.
Ételmaradékok
Néhány napnál tovább a hűtőben sem áll el az ételmaradék. Vagy el kell fogyasztani a határidőhöz érkezve, vagy menjen a kukába. A Listeria baktérium például képes a hűtőszekrényben uralkodó hőmérséklet mellett is fejlődni az ételben, és akár agyhártyagyulladást vagy vetélést is okozhat.
Régi szempillaspirál
A folyékony smink kórokozókat hordozhat, és minden alkalommal, amikor a szempillaspirál hozzáér az archoz, új baktériumokat szed fel, és ad hozzá a keverékhez. Három-négyhónapos használat után a szem fertőzésének megelőzése miatt a spirált ki kell vonni a használatból.
Piszkos kontaktlencsetok
Nem számít, mennyire tiszta a kontaktlencséje , ha tárolóhelye piszkos. Idővel biofilm épül fel a lencse felületén, amely lehetővé teszi a baktériumok növekedését. A legtöbb optikus azt mondja, hogy a lencsetartó 3 havonta megérik a cserére.
Okostelefon, tablet és laptop
Ezektől nem kell feltétlenül megszabadulni, de jó ismerni a veszélyeiket. Az érintőképernyős eszközök felülete egyrészt igen szennyezetté válik. Az okostelefont pedig rendszeresen az arcunkhoz, a fülünkhöz és olykor a szánkhoz érintjük. Muszáj rendszeresen tisztítani. Másrészt ezeknek az eszközöknek a túlzott használata közelmúltban végzett vizsgálatok szerint szorongáshoz és depresszióhoz kapcsolódik. Vagyis a fizikai mellett a szellemi és a lelki jólétre is vigyázni kell. Naponta néhány órán keresztül kikapcsolt, de legalábbis offline állapotba kell helyezni eszközeinket.
Forrás: lifehack.org