A családi adó-visszatérítés, a tizenharmadik havi nyugdíj és a béremelések miatt kiugró kiskereskedelmi forgalomra számít februárban az Országos Kereskedelmi Szövetség - írja az Infostart . Habár a karácsonyi kiköltekezés miatt ez az időszak rendszerint gyengébben szokott alakulni a kiskereskedelemben, az egyszeri kormányzati juttatások és az emelkedő bérek együttesen felpörgethetik a kereskedelmet.
Az élelmiszerkereskedelem az év további részében is nőhet
Az egyszeri juttatások miatt elsősorban a nagyobb értékű tartós javak, például a műszaki cikkek, bútorok, ruházati termékek eladása lendülhet fel. De a nyugdíj- és béremelések, a SZÉP-kártyás élelmiszer-vásárlás lehetővé tétele, valamint az árstop az élelmiszer-napicikk kereskedelemben is bővülést hozhat - tette hozzá Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A járvány előtti időszakban a kiskereskedelmi forgalom havonta általában 5-6 százalékkal bővült, most februárban viszont nagyobb mértékű, 8-10 százalékos növekedést várnak a szakember szerint. A főtitkár hangsúlyozta: a fizetésemeléseknek köszönhetően az élelmiszer-kiskereskedelem az év további részében is nőhet.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint a januári árindex 135,7 pont lett, 1,1 százalékkal (1,5 ponttal) meghaladva a decemberit. Elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek drágulása nyomán közel 10 éves csúcson álltak az élelmiszerárak a világon januárban.