Fertőtlenítsünk, vagy ne?

Otthonunk tisztán tartása nem csak azért fontos, mert egy tiszta, rendezett környezetben jobban érezzük magunkat, hanem egészségünk megóvása szempontjából is alapvető. Különösen, ha kisbabával, vagy idős, beteg emberrel élünk együtt.

Lakásunkban rengeteg baktérium található, amelyek veszélyt jelenthetnek családunk egészségére. Kórokozók elsősorban a konyhában és a fürdőszobában hemzsegnek. Előbbiben a mosogatószivacs, a vágódeszka, a mosogató, utóbbiban pedig a zuhanytálca, a zuhanyfüggöny és természetesen a WC az, amely komoly veszélyeket hordoz.

1. A baktériumokat bármilyen tisztítószerrel könnyedén elpusztíthatjuk. Ez nem igaz, mert a baktériumok rendkívül ellenállóak, és csak hatékony fertőtlenítőszerrel szabadulhatunk meg tőlük. 2. Az erős szagú fertőtlenítőszerek hatékonyabbak. Ez is tévhit: az illatnak nincs köze a szer csíraölő képességéhez. 3. A kétszeres sűrűségű fertőtlenítőszer kétszer hatékonyabb. Az igazság az, hogy minden fertőtlenítőszer a csomagoláson feltüntetett hígításban a leghatékonyabb. Ha többet használunk belőle, az pazarlás, a felületen megtapadó felesleg pedig csúnya, ragacsos foltokat képezhet. 4. A hatóidő csak tájékoztató jellegű. A megfelelő hatékonyság csak akkor érhető el, ha betartjuk a csomagoláson feltüntetett hatóidőt. 5. Az általános tisztítószerből és fertőtlenítőszerből készült keverék egyszerre tisztít és fertőtlenít. Ez súlyos tévhit, mert nem csak a két szer hatékonyságát csökkentjük ily módon, hanem veszélybe is sodorhatjuk magunkat a kialakuló vegyi reakciók miatt. Ne kísérletezzünk! Egy egészséges szervezet immunrendszere ugyan megbirkózik a baktériumokkal és gombákkal, ám nagy figyelmet kell fordítanunk otthonunk, környezetünk tisztán tartására. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy átesve a ló túloldalára naponta mindent le kell fertőtlenítenünk, hiszen ez például allergia kialakulásához vezethet, ám a szokásos nagytakarítások alkalmával főleg a fürdőszobában és a konyhában olyan szereket kell alkalmaznunk, amelyek fertőtlenítenek és elpusztítják a kórokozókat. Ellenkező esetben elszaporodva könnyen ételeinkbe, vagy közvetlenül testünkről a szervezetünkbe kerülhetnek, ahol aztán durva betegségeket okozhatnak.

Mit fertőtlenítsünk?

A lakásban rendszeresen fertőtleníteni kell a fürdőkádat, vagy a zuhanykabint, a mosdót és a WC-t (különös tekintettel a perem alatti részre és a deszkára), de bizonyos rendszerességgel a csempéket is alaposan át kell tisztítani. Nem csupán esztétikai okokból (hiszen a vízkőlerakódás nem túl szép látvány), hanem a mindennapi használat során oda is sok baktérium "beköltözik". Ezen felül a fogmosó pohárról sem szabad megfeledkezni, a fogkeféket pedig gyakran cserélni kell.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A másik nagy terület a konyha. Itt a mosogatóra, valamint a munkapultra kell különösen nagy figyelmet fordítani. Utóbbit akár naponta, a vágódeszkát pedig minden használat után alaposan le kell tisztítani.

A lakás valamennyi pontján találhatóak olyan gombok, irányító panelek, amelyeket naponta többször megérint a család valamennyi tagja. Ilyen a televízió távirányítója, vagy a mikrohullámú sütő gombjai, de a hűtőszekrény nyitójához sem mindig tiszta kézzel nyúlunk. Ezeket ezért praktikus rendszeresen lefertőtleníteni.

Amikor különösen figyelni kell

A baktériumokkal és a gombákkal valamennyi háztartásban fel kell venni a harcot, vannak azonban olyan esetek, amikor erre a szokásosnál is jobban kell figyelni. Azok a kórokozók ugyanis, amelyekkel egy egészséges felnőtt szervezet könnyedén elbánik, egy beteg, idős emberre, vagy egy csecsemőre nagy veszélyt jelenthetnek.

Ha kisbabánk van, körültekintőnek kell lennünk, hiszen egyfelől az átlagosnál alaposabban kell fertőtlenítenünk a környezetét, viszont ügyelnünk kell arra, nehogy a tisztítószer a szervezetébe kerüljön. Ha a kisgyerek már mászik, ezeket a szereket olyan helyen tároljuk, ahol nem érheti el, nem férhet hozzá!

De akkor is fokozottan kell fertőtlenítenünk, ha nagyon idős családtaggal élünk együtt. Ugyanez vonatkozik a krónikus betegséggel küzdőkre is, akiknek szervezete kevésbé ellenálló.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.