Lakásunkban rengeteg baktérium található, amelyek veszélyt jelenthetnek családunk egészségére. Kórokozók elsősorban a konyhában és a fürdőszobában hemzsegnek. Előbbiben a mosogatószivacs, a vágódeszka, a mosogató, utóbbiban pedig a zuhanytálca, a zuhanyfüggöny és természetesen a WC az, amely komoly veszélyeket hordoz.
Mit fertőtlenítsünk?
A lakásban rendszeresen fertőtleníteni kell a fürdőkádat, vagy a zuhanykabint, a mosdót és a WC-t (különös tekintettel a perem alatti részre és a deszkára), de bizonyos rendszerességgel a csempéket is alaposan át kell tisztítani. Nem csupán esztétikai okokból (hiszen a vízkőlerakódás nem túl szép látvány), hanem a mindennapi használat során oda is sok baktérium "beköltözik". Ezen felül a fogmosó pohárról sem szabad megfeledkezni, a fogkeféket pedig gyakran cserélni kell.
A másik nagy terület a konyha. Itt a mosogatóra, valamint a munkapultra kell különösen nagy figyelmet fordítani. Utóbbit akár naponta, a vágódeszkát pedig minden használat után alaposan le kell tisztítani.
A lakás valamennyi pontján találhatóak olyan gombok, irányító panelek, amelyeket naponta többször megérint a család valamennyi tagja. Ilyen a televízió távirányítója, vagy a mikrohullámú sütő gombjai, de a hűtőszekrény nyitójához sem mindig tiszta kézzel nyúlunk. Ezeket ezért praktikus rendszeresen lefertőtleníteni.
Amikor különösen figyelni kell
A baktériumokkal és a gombákkal valamennyi háztartásban fel kell venni a harcot, vannak azonban olyan esetek, amikor erre a szokásosnál is jobban kell figyelni. Azok a kórokozók ugyanis, amelyekkel egy egészséges felnőtt szervezet könnyedén elbánik, egy beteg, idős emberre, vagy egy csecsemőre nagy veszélyt jelenthetnek.
Ha kisbabánk van, körültekintőnek kell lennünk, hiszen egyfelől az átlagosnál alaposabban kell fertőtlenítenünk a környezetét, viszont ügyelnünk kell arra, nehogy a tisztítószer a szervezetébe kerüljön. Ha a kisgyerek már mászik, ezeket a szereket olyan helyen tároljuk, ahol nem érheti el, nem férhet hozzá!
De akkor is fokozottan kell fertőtlenítenünk, ha nagyon idős családtaggal élünk együtt. Ugyanez vonatkozik a krónikus betegséggel küzdőkre is, akiknek szervezete kevésbé ellenálló.