Hazaérkeztek a barlangi mentők Törökországból

Péntek hajnalban hazaérkezett Törökországból a barlangi mentőcsapat. A Magyar Barlangi Mentőszolgálat a Morca-barlangból, 1040 méter mélyről mentette ki a bajba került amerikai barlangkutatót.

Ahogy azt mi is megírtuk, egy amerikai barlangász, Mark Dickey a Morca-barlang feltárásán dolgozott egy nemzetközi kutatócsapat tagjaként, amikor hirtelen súlyos gyomor-bélrendszeri vérzés lépett fel nála, így társával együtt az 1040 méter mélyen felállított alaptáborban várták meg, amíg megérkezik a segítség. A sérülthöz elsőként a Magyar Barlangi Mentőszolgálat (BMSZ) négyfős mentőcsapata ért le, nagyjából 16 óra mászással. Hat egység vérrel, vérplazmával és nagy dózisú intravénásan adagolt gyomorvédő savlekötővel stabilizálták a férfi állapotát a mélységben.

A magyar csapat péntek hajnalban érkezett meg Törökországból, ahol Lőrincz Gábor fogadta őket. A földet érést követő sajtótájékoztatón a dandártábornok elmondta, a Magyar Honvédség a felkérés első pillanatától kezdve mindent megtett, hogy segíteni tudja a barlangi mentőszolgálat életmentő munkáját. A légierő Airbus A319 típusú repülőgépét a lehető legrövidebb idő alatt felkészítette a mentőcsapat részére. Lőrincz Gábor hangsúlyozta, hogy "a magyar honvédség mindig segít".

Magyar Barlangi Mentőszolgálat Törökország mentőcsapat
Elöl Zádor Zsófia, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat orvosa és Nyerges Miklós, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat elnöke. Fotó: MTI/Mónus Márton

Nyerges Miklós, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat elnöke, aki személyesen vezette a nagyszabású nemzetközi mentőakciót elmondta, hogy az egyesületük fennállásának 60 éve alatt ilyen nagyszabású akcióban még nem vett részt. Kiemelte, hogy önkénteseik szabadidejükben dolgoznak, semmilyen állami támogatásban nem részesülnek.    

Elmondta azt is, hogy 12 nappal korábban reggelizés közben kapta a riasztást. Úgy fogalmazott, hogy szürreális volt a helyzet: tőlünk több ezer kilométerre egy barlangban ezer méter mélyen valaki belsővérzésben szenved és azonnal küldjünk orvost a helyszínre.    

Óriási szervező munka után az első csoport a TEK segítségével jutott a helyszínre, így a riasztástól számított 36 órán belül már lent voltak a sérültnél és elkezdték az ellátását. A magyar csapat érkezése után három napon át még komoly mentőcsapat nem jelent meg, aztán érkezni kezdtek, különböző országokból. Végül összesen mintegy kétszázan segítettek.

Magyar Barlangi Mentőszolgálat Törökország mentőcsapat
ádor Zsófia, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat orvosa. Fotó: MTI/Mónus Márton

Zádor Zsófia a barlangi mentőszolgálat orvosa kulcsszerepet játszott a mentőakcióban. A sajtótájékoztatón elmondta, pontosan nem tudta milyen állapotban vár rá a bajbajutott kutató, ezért többféle szcenárióval készült. Amikor leszállt a mélybe, a sérültet kivérzett állapotban találta, ezért transzfúziót alkalmazott, valószínűleg ez tartotta életben addig, hogy ki tudjon jönni segítséggel a barlangból. Később kiderült, hogy gyomorfekély okozta a sérült belső vérzését.    

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.