A University of Nebraska kutatásából az derült ki nemrég, hogy több mikroba lapul meg azok kezén, akik gyűrűket hordanak vagy két milliméternél hosszabb körmeik vannak. Összességében: minél tisztábban tartjuk kezeinket , annál jobb. Alábbi válogatásunkból pedig az derül ki, hogy milyen testrészeinket ne érjünk hozzá egyáltalán kézmosás nélkül.
A füljáratunkat
Az arcunkat
Természetesen használhatjuk kezünket arra, hogy megmossuk arcunkat vagy bekenjük valami krémmel, de ezeket leszámítva: inkább ne érjünk hozzá. Amikor kezünk egy piszkosabb felülettel érintkezik és ezután ér hozzá mondjuk a homlokunkhoz, nemcsak fertőző baktériumokat juttathat oda, hanem a pattanások és egyéb bőrproblémák esélyét is növelheti. Ujjainkon ugyanis könnyedén lehetnek olyan olajok, amelyek eltömíthetik pórusainkat.
A helyes kézmosás elsajátítását nem lehet elég korán elkezdeni. Fotó: Getty Images
A fenekünket
Mossuk meg és töröljük ki, ha úgy hozza a helyzet, de ettől függetlenül ne nagyon érjünk hozzá. Az ánusz környékén ugyanis olyan baktériumok tanyáznak, amelyek egészen károsak tudnak lenni egészségünkre. Ha már hozzáértünk, mossuk meg kezeinket azonnal.
A szemünket
Hacsak nem kontaktlencsét teszünk be (vagy veszünk ki) vagy valami oda nem illőt mosunk ki belőle, ne nyúlkáljunk szemünkbe, ugyanis könnyen juttathatunk bele baktériumokat. Ezektől szemünk a legenyhébb esetben is bevörösödhet, rosszabb esetben pedig akár egy ijesztőbb fertőzést is elkaphat. Ha viszketést, szárazságot tapasztalunk vagy kontaktlencsénket nem úgy érezzük, ahogy szoktuk, azonnal beszéljünk szemészünkkel.
A szánkat
Egy közelmúltbeli brit kutatás szerint az emberek óránként mintegy 23.6 alkalommal helyezik ujjaikat szájukra vagy annak környékére, amikor unatkoznak munkahelyükön. Ha elfoglaltak, akkor mindezt csak 6.3-szor teszik. Ez pedig elég nagy probléma: a Journal of Applied Microbiology egy tanulmánya szerint az ujjakon lévő baktériumok egyharmada vagy egynegyede kerül érintés után a száj környékére.
Orrunk belsejét
Az Infection Control and Hospital Epidemiology szaklap fül-orr-gégészeti tanulmánya szerint 51 százalékkal gyakrabban fordul elő a Staphylococcus aureus baktérium azokban, akik gyakran piszkálják orrukat.
A körmünk alatti részt
Körmünk alatt számos nemkívánatos baktérium bújhat meg, akár még a Staphylococcus is. Körmeinket ezért is érdemes rövidre vágni: nemcsak esztétikusan néznek ki, hanem tisztántartásuk is könnyebb. Ilyenkor ugyanis már egy puhább körömkefével is gyorsabban, könnyebben tudjuk a szennyeződéseket eltávolítani. Ha hosszabbra hagyjuk a körmöket, a baktériumok könnyebben elkezdhetnek szaporodni, ez pedig számos kellemetlenséghez vezethet: ilyenkor akár még a köröm is kiemelkedhet a körömágyból.