Egy hónapja kapható a boltokban az a tisztítószer , amelyet egy magyar mérnökcsapat biomasszából és szennyvíziszapból, tiszta víz hozzáadása nélkül állított elő - írja a hvg.hu . A készítmény, amely eltávolítja a szappanmaradékot, oldja a vízkövet, és amelynek még enyhe fertőtlenítő hatása is van, több okból szenzációs: előállításakor nem keletkezik hulladék, gyártásához olyan anyagokat használnak fel, amelyekre a lakosság már szemétként tekint, illetve a címkéje is komposztálható, lebomló anyagból készült.
10 éven át kísérleteztek
Ari Beatrix labortechnikus, a Cycle egyik "gazdája" elmondta: a termék nyersanyagát, azaz az ecetsavat biomasszából nyerik ki, mégpedig az abban található baktériumok segítségével, valamint szűrési, szeparációs technológiák során. "Fontos kiemelni, hogy a végtermékben kizárólag újrahasznosított víz van, amit szintén a technológiai folyamat során nyerünk vissza. Az előállításhoz tehát nem veszünk el semennyit az édesvízkészletből".
Az áttörésre egyébként, mint a legtöbb esetben, itt is sokat kellett várni: a csapat majdnem tíz éven át kísérletezett a technológiával. "Nem volt mindegy, hogy honnan származik, milyen a termék állaga, hogy terül szét a felületen, mennyire tapad, mennyire sűrű. Rengeteg tesztet csináltunk WC-csészéken. Idő kellett ahhoz is, hogy stabil terméket fejlesszünk, ami nem romlik meg, nem esik szét, nem válik rétegessé a palackban. Mindehhez pedig olyan adalékanyagokat kellett keresnünk, amelyek szintén környezetkímélők, biológiai úton le tudnak bomlani. De például fontos volt az is, hogy legyen habja a tisztítószernek, mert minél jobban habzik, annál inkább hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy jobban is tisztít" - árulta el Vass Zoltán üzletfejlesztési vezető.
A flakon és a címke is környezetbarát
A készítők az apró részletek felett sem siklottak el, arra is figyeltek, hogy a flakon és a címke egyaránt környezetbarát legyen: előbbi újrahasznosított műanyagból készült, utóbbi pedig cellulózalapú papírból, ami teljes mértékben komposztálható, lebomlik.