A Pénzcentrum saját felmérésében azt vizsgálta, hogyan változtak a magyar nyugdíjasok kiadásai, mi az, amin spóroltak, és mire voltak kénytelenek többet költeni. A válaszadók 16,9 százalékának hónapról hónapra anyagi gondjai vannak, és 37,7 százalékuk nyilatkozta, hogy éppen csak kijön a jövedelméből, de félretenni már nem tud. Mindössze a válaszadók 15,8 százaléka jön ki gond nélkül a bevételeiből és van tartaléka is. Ezek az értékek 2022 óta romlottak: akkor még arányaiban kevesebb nyugdíjasnak voltak anyagi problémái.
Sokan eddig is csak a legszükségesebbre költöttek
Beszédes, hogy a válaszadó nyugdíjasok közül 27,9 százalékuk érzi úgy, hogy jelentősen romlott az anyagi helyzete az elmúlt év során. A válaszokból az is kiderült: nem sokan bíznak abban, hogy 2023-ban ez javulni fog, 30 százalék szerint nem fog változni, 57,2 százalékuk viszont a helyzet romlására számít. A kutatás résztvevőit megkérdezték részleteiben is, hogy mi az, amire többet, illetve kevesebbet költöttek a legjellemzőbb kiadások közül. A válaszokból az derült ki, hogy legnagyobb arányban a rezsire adtak ki többet az elmúlt egy évben a nyugdíjasok, a második helyen a gyógyszerek állnak, harmadik helyen pedig az élelmiszerkiadások.
A sok Nem tudom / Nem válaszolok válasz abból adódhat, hogy bizonyos cikkekre már korábban sem költöttek semennyit, így nem is tudtak azokból a költségekből lefaragni. Mint a szeszesital, dohányáru kategóriában, ahol a bizonytalanok aránya 16,6 százalék. Az egészségügyi vizsgálatok tekintetében pedig többen vannak azok, akik többet költöttek, viszont a 17,9 százalék is magas arány, akik lefaraghattak ebből a kiadásból.