Így előzhetjük meg a lakástüzet

December 1-jén gyújtottuk meg az első gyertyát az adventi koszorún, és ezzel a gesztussal kezdetét vette az ünnepi készülődés, a várakozás időszaka. Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhetjük, hogy a tűzoltókra várakozás időszaka legyen.

Naponta átlagosan 15 lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat. Télen azonban ez a szám a duplájára emelkedik, 45 percenként kigyullad egy lakás - olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében. Mint írják, a lángok legtöbbször egy-két négyzetméteren pusztítanak, de naponta két-három lakás válik lakhatatlanná a tűz miatt. Holott ezek a tragédiák könnyen megelőzhetőek lennének. Azért emelkedik ilyenkor a lakástüzek száma, mert többet vagyunk otthon, több elektromos eszközt használunk, többet főzünk, hosszabb ideig kell világítani, fűtünk, és szabadidős tevékenységeink nagy részét is otthon végezzük. Ezek és az adventi koszorúk mind növelik a lakástüzek kialakulásának kockázatát. Mutatjuk, mit tehetünk a veszély csökkentése érdekében.

advent, adventi koszorú, tűz, lakástűz, balesetveszély, megelőzés
Ha nem biztonságos az adventi koszorú, inkább ne gyújtsuk meg a gyertyákat! Fotó: iStock

Óvatosan az adventi koszorúval!

Leggyakrabban a nyílt láng - gyertyák, mécsesek - használata okoz lakástüzet. Olyan adventi koszorút válasszunk vagy készítsünk, amelyiken a gyertya alatt tűzálló alátét van, így akkor sem gyullad meg az asztalterítő, ha a gyertya leég. Ha a koszorúnk nem ilyen, inkább ne gyújtsuk meg rajta a gyertyákat. Az is nagyon fontos, hogy mielőtt elhagyjuk az adott helyiséget, fújjuk el a gyertyákat, a lángok közelében pedig ne legyen semmilyen éghető tárgy.

Figyeljünk a vezetékekre!

Ne játssz a tűzzel - mit kell tenni gyerekeknek tűz esetén? A válaszért kattintson ide!

Sok tüzet okoz az elektromos eszközök zárlata és a hálózat túlterhelése is. Ezért ügyeljünk arra, hogy fényfüzéreket csak megbízható helyen vásároljunk. Ha az eszköz rendszeresen lecsapja a biztosítékot, és ha a kábel, elosztó vagy hosszabbító sérült, esetleg deformálódott, ne használjuk. Az elektromos eszközök vezetékei pedig lehetőleg ne kerüljenek a bútorok lábai alá.

Ellenőriztessük a fűtőberendezéseket!

A fűtési rendszer hibáira is számos tűz vezethető vissza. Mivel ezek az eszközök lánggal égnek vagy hőt termelnek, meghibásodásukból könnyen lakástűz lehet. Ezért a fűtőeszközöket évente egyszer tanácsos szakemberrel ellenőriztetni és szükség esetén kitisztíttatni.

Óvatosan főzzünk, süssünk!

Nem kell nagy tűz a tragédiához, gyakran egy tűzhelyen felejtett edényben elfüstölt étel okoz halálos füstmérgezést vagy lakástüzet. Hogy megelőzzük a bajt, főzés közben állítsuk be a telefonunkon az időzítőt, így biztos, hogy nem felejtjük a tűzhelyen vagy a sütőben a készülő ételt.

Mindig nyomjuk el a cigit!

A dohányzás még mindig az előkelő ötödik helyen szerepel. Ne aludjunk el hamarabb, mint a cigi!

Idén eddig 5800 lakástűzhöz riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit Magyarországon. Figyeljünk egymásra! Talán nem egy füstérzékelő a legelegánsabb ajándék, azonban életet menthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra