Így kell kidobni a karácsonyfát

A karácsonyi időszak a hagyomány szerint vízkereszt napjával, január 6-án ér véget, ezután szokás lebontani a fákat. Azonban nem mindegy, hogyan szabadulunk meg a fenyőtől. Ha nem figyelünk, akár tízezres-százezres büntetést is kaphatunk.

Talán jó ötletnek tűnik meggyújtani egy utolsó csillagszórót vagy gyertyát a fa körül, hogy legyen még egy szép emlékünk , mielőtt lebontjuk, ám az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság ezt nagyon nem tanácsolja, hiszen ilyenkor már biztosan nagyon szárazak a kivágott fenyők. "A karácsonyfák jellemzően januárban emelik meg a lakásokban keletkezett tűzesetek számát" - mondta a Pénzcentrumnak Dóka Imre tűzoltő főhadnagy. Úgyhogy a legjobb, amit tehetünk, ha gyorsan megszabadulunk a karácsonyfától, közben pedig nem árt, ha betartjuk az ide vonatkozó szabályokat is.

Súlyos betegséget okozhat a karácsonyfa Furcsa, a megfázáshoz hasonló tüneteink voltak az ünnepi időszakban? Lehet, hogy a fenyőfa állt a panaszok mögött. Részletek itt !

Az a személy ugyanis, aki az előírtaknak nem megfelelően dobja ki tűlevelűjét, tetten érés esetén köztisztasági szabálysértési eljárásba fogható, aminek a helyszíni bírsága 5 - 50 ezer forint között lehet. Feljelentés esetén azonban a szabálysértési hatóság akár 300 ezer forintra is büntethet - idézi a köztisztaságra vonatkozó paragrafust a portál.

Az elszáradt karácsonyfát ne közönséges háztartási szemétként kezeljük. Fotó: iStock
Az elszáradt karácsonyfát ne közönséges háztartási szemétként kezeljük. Fotó: iStock

Ablakon kidobni szigorúan tilos

Évről-évre hallani olyan eseteket, hogy néhányan lakóházakból hajigálják ki a karácsonyfáikat. Ez azonban veszélyes, hiszen elég egy véletlenül arra tévedő gyalogos, és akár tragédia is lehet a lustaság végkimenetele.

A szabályos selejtezés

Vidéken a helyi hulladékelszállítók általában kijelölt dátumokban házhoz mennek a fenyőfákért. Budapesten pedig a karácsonyi ünnepeket követően az FKF szervezetten gyűjti össze és szállítja el a fenyőfákat. A logisztikai feladat pedig nem mindennapi, hiszen a becslések szerint mintegy 500-600 ezer darab tűlevelű kerül ki az utcákra. Ezt megelőzően, illetve ezt követően a normál hulladékszállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket. A társaság arra is felhívja a figyelmet, hogy a lakosság több lehetőség közül is választhat: a kukák mellé, vagy a kijelölt gyűjtőhelyek egyikére teheti ki a fákat. Az első esetben azonban figyelni kell arra, hogy ne akadályozzák sem a gyalogosokat, sem az úttesten a parkolást, illetve a gépkocsik forgalmát. A lakosok egyébként kijelölt gyűjtőhelyekre is elvihetik a fáikat, az ilyen helyek listáját a társaság honlapján, kerületi bontásban találhatják meg az érdeklődök.

Mi lesz a kidobott fenyők sorsa?

Az FKF arról is beszámolt, hogy a kiszolgált tűlevelűeket először aprítják, majd ezt követően a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. A fenyőfa a magas gyantatartalom miatt ugyanis kitűnő tüzelőanyag, melyből az elégetéssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítunk fűtési hőt, és villamos áramot.

Nem ajánlott az otthoni égetés

Bár a fenyőfák kitűnő tüzelőanyagok, mégis mindenkit óva intenek attól, hogy ezzel próbálja fűteni házát. A nem megfelelően feldolgozásra kerülő fenyők magas gyantatartalmuk miatt károsíthatják is a tüzelőberendezéseket, illetve a kéményeket. Éppen ezért senkinek nem éri meg kockáztatni egy kis plusz tüzelőanyag miatt.

Ötletek újrahasznosításra

Ha van kertünk, kidobás előtt vágjuk le a fa ágait, mert többféleképpen hasznunkra válhat az év további részében. Erre ad tippeket a HelloVidék .

  • Használjuk az ágakat talajtakaráshoz. Ez különösen a fagyos időre érzékeny évelő növényeknél jön jól.
  • Készítsünk új komposzt-rakást, aminek a legjobb alapja lehet a vékony, örökzöld ágak rétege.
  • Tegyük bele az ágakat a mulcsba! Vágjuk kisebb darabokra őket, és szórjuk szét az ágyásaid között. A talaj hálás lesz érte, ahogy szép lassan lebomlanak a fenyőágak.
  • Veteményezésre is félrerakhatunk egy kisebb adagot. A borsó kifejezetten kedvelni fogja, ha fenyővel dúsított földbe vetjük el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra