A tavasz vége felé egyre többen döntenek a klíma beszerelése mellett, egy jól beállított légkondícionáló ugyanis rövid idő alatt megfelelő hőmérsékletet varázsolhat a lakásunkba. Az egyébként praktikus eszköz ellen is jópár érv szól azonban: állandó használata alaposan megpörgeti a villanyórát, hogyha pedig nincs kellően kitisztítva vagy rosszul van elhelyezve, komoly betegségek kialakulását is okozhatja. Szerencsére nem csak ezzel vészelhetjük át a legmelegebb hónapokat.
A járvány előtt nem volt nehéz kellemes helyen meghúzni magunkat a kánikulában: a nyári időszakban megteltek a strandok, sokan jártak a mozikba vagy a klimatizált plázákba is. A szociális távolságtartást betartva azonban ez már sokkal nehezebb feladatnak bizonyulhat. A CNN cikke néhány hasznos tanácsot gyűjtött össze azoknak, akik az otthoni karanténban klíma nélkül kell, hogy átvészeljék a nyarat.
Kívül-belül lehűthet a víz
A nagy melegben legegyszerűbben úgy hűthetjük le a testünket, ha elfogyasztunk egy pohár vizet. A hőmérséklete is számíthat, de nem úgy, mint gondolnánk: a hűtőből kivett üdítő torokgyulladást is okozhat és bár jóleső érzés lehet fogyasztani, a testünk hőmérsékletét nem csökkentheti, hiszen a szervezetbe kerülve a folyadék gyorsan felmelegszik. Egy langyos ital (akár egy forró tea ) elfogyasztása azonban fokozhatja az izzadást, ami már ténylegesen hűti a testünket. Szintén frissítő lehet a forróságban egy zuhany, amihez használhatunk például borsmenta szappant, ami fokozza a hűsítő érzetet.
Vízes borogatás
A nedves kendős borogatás nem csak láz esetén használhat: érdemes a nyakra, illetve a csuklóra tekerni ezeket a ruhadarabokat, itt ugyanis vékonyabb a bőr és a hűtő hatás jobban érvényesülhet.
Így használjuk a ventilátort
A ventilátorok is segíthetnek, persze csak a megfelelő módon használva. Hogyha magunkra irányítjuk, azzal csak felszárítjuk a bőrünkről a nedvességet, így még melegebbnek érezhetjük a benti levegőt. A hűvösebb reggeli órákban érdemes a kinyitott ablak elé, a szoba irányába elhelyezni a készüléket, így ugyanis az beszippantja a kinti, hidegebb levegőt. Napközben, a melegben pedig pont fordítva, az ablak felé irányítsuk a szerkezetet. Működő ventilátor mellett sosem jó elaludni!
Sötétítsük el a lakást
Érdemes napközben elsötétíteni a lakás azon részeit, amelyeket közvetlenül érinti a napsütés. Így meggátolhatjuk, hogy a napfény felforrósítsa a bűtorokat és a benti levegőt. Ha elhagyjuk a lakást, érdemes lehet teljesen besötétíteni.
Nem mindegy, milyen az ágynemű
Nem csak a lakás hőmérséklete, de az ágynemű minősége is tönkre tudja tenni az éjszakai pihenésünket. A pamut anyagból készült ágyneműhuzat légáteresztő, így hűsebb hatást kelt éjszaka is. Ha a hálószoba - például az elhelyezkedése miatt - forróbb a lakás többi helyiségénél, érdemesebb lehet máshol nyugovóra hajtani a fejünket a legforróbb napokon.
Csukjuk az ajtókat
Egy nagyobb, több szobás lakásban még az is segíthet, ha rendszeresen becsukjuk magunk mögött az ajtót. Így ugyanis valamennyire elszeparálhatjuk a tereket és a forróbb szoba levegője kevésbé hatékonyan tudja felmelegíteni a hűvösebbet.
Használjunk energiatakarékos égőket
Használat közben a hagyományos izzólámpák sokkal jobban felmelegszenek, mint a LED izzók, ami a környezetük hőmérsékletére is hatással van. Persze az is fontos, hogy ezeket ne égessük feleslegesen egész nap, csak a szükséges lámpákat használjuk, a szükséges ideig.