A hideg téli hónapokban a tea és a forralt bor népszerűsége töretlen, a kánikulában azonban kevesen fogyasztanak bármilyen forró italt. Pedig egyes trópusi országokban nagy hagyománya van a nyári teázásnak, ez ugyanis - bármilyen meglepően hangzik - jobban hűsítheti a szervezetet, mint egy hideg sör. Erre tudományos magyarázat is van, amelyről az Index írt cikkében.
Így hűt a forró tea
Bár van némi hatása a testhőmérsékletünkre az elfogyasztott italoknak, jelentősen nem befolyásolja egyetlen pohár ital. A szervezetünkben mégis elindít bizonyos hőszabályozó folyamatokat. A szánkban is megtalálható TRPV1 hőérzékelő receptorok jelzést küldenek az agyba, ha forrót érzékelnek, az agy pedig ennek ellensúlyozására kiadja a parancsot az izzadás fokozására. A bőrünkre került izzadtság párolgása csökkenti a test hőmérsékletét, így a forró ital fogyasztása valóban hűsíthet minket a nagy melegben.
Az izzadás hűtő hatása nem minden esetben érvényesül ugyanolyan módon. Minél nagyobb például a levegő páratartalma , annál gyengébben működik, mivel egyre nehezebben tud párologni. Ha már annyira izzadunk, hogy konkrét izzadságcseppek gurulnak le a bőrünkön, akkor sincs értelme fokozni az izzadást, hiszen ez azt jelenti, hogy már elértük párolgási lehetőségeink határát.
Az imént említett TRPV1 receptorok ugyanígy reagálnak a hő mellett a kapszaicin nevű vegyületre is, amely a csípős paprika erejét adja. Ezért érezzük forrónak a csípős ételeket, és ezért izzadunk, ha ilyet eszünk. Kutatások szerint ennek az izzasztó hatásának köszönhetően olyan népszerűek a csípős ételek a trópusi országokban.