Mexikói, kanadai és guetamalai kutatók felmérése szerint az ovillanta névre keresztelt csapda tíz hónap alatt 180 ezer ezer csípőszúnyogpetét gyűjtött össze Guetamalában, mintegy hétszer annyit, mint a hagyományos csapdák. A tudósok az eszköz elkészítéséhez régi gumiabroncsokat használtak, mivel ez az alapanyag világszerte könnyen és olcsón beszerezhető, ráadásul a környezetnek is jót tesz az újrahasznosítás.
A HVG cikke szerint a szétvágott abroncsokat úgy kell egymásra tenni, hogy a felső megóvja az alsót az esőtől és egyéb külső hatásoktól, biztosítva ezáltal az ideális körülményeket a szúnyogok peterakásához. Az alsó abroncsfelet ki kell lyukasztani, majd egy folyadékelvezetésre alkalmas szeleppel kell ellátni. Ezután két liter vizet öntünk az abroncsba, illetve a tudósok feromont tartalmazó oldatot készítettek, hogy ezáltal is jobban odavonzzák a nőstény szúnyogokat. Végezetül két - vízben nehezen oldódó - papír vagy textil lapocskát kell elhelyezni úgy az abroncs két végébe, hogy részben belelógjon a vízbe is. A teljes folyamatot az alábbi videó mutatja be lépésről lépésre.
A csapdát úgy tegyük ki a szabadba, hogy ne legyen közvetlen érintkezésnek kitéve például a csapadékkal és egyéb időjárási körülményekkel. Nagyjából három-négynaponta cserélni kell a lapocskákat, a vizet pedig le kell engedni és le kell szűrni például valamilyen ruhaanyaggal. A lapokat és a szűrésre használt anyagot ezután égessük el a petékkel együtt. A kutatók szerint az ovillanta hatékonyabb az egyéb házi csapdáknál, ráadásul olcsóbb és környezetbarátibb módszert is jelent, mintha vegyszerekkel vadásznánk a kifejlett szúnyogokra.