Indul a téli időszámítás – tippek, hogy ne viseljen meg az óraátállítás

Bár az Európai Unió döntéshozói már elhatározták az eltörlését, ráadásul sok ember szervezetét igencsak megviseli, még mindig tekergetjük az órákat évente kétszer. Az őszi átállítás október utolsó vasárnapján esedékes.

Október 27-én hajnali 3-ról 2 órára kell visszaállítani az órákat.

Ez a téli időszámítás a „normális idő”, annak idején ugyanis a március utolsó vasárnapján kezdődő nyári időszámítás bevezetése jelentette az újdonságot. Az óra mutatóinak tekergetése miatt a napkelte és a napnyugta is egy-egy órával korábbra kerül, a szombati 07:18 és 17:37-ről 06:17, illetve 16:35-re a meteorológiai szolgálat adatai szerint. 

Mostanra nincs gyakorlati haszna

A nyári időszámítást még a két világháború között vezették be: a hadigazdaság ezzel sokat tudott spórolni, hiszen az emberek napi ritmusa jobban alkalmazkodott a világos és sötét napszakok változásához. A század közepén aztán a világ legtöbb országában áttértek a téli és nyári időszámítás váltogatására, mostanra azonban nincs gazdasági haszna, ráadásul sokak szervezetét igencsak megviseli. 

Bármennyire is csekélynek tűnhet ugyanis ez az egy óra eltérés, jelentősen kihathat a szervezet működésére. Pontosabban megzavarja annak belső alvás-ébrenléti ciklusát, cirkadián ritmust. Mindez komoly zavart idézhet elő a hormonháztartásban, fokozva az általános stressz-szintet és a vérnyomást, de még akár a vércukorszintet is.

Így visel meg legkevésbé

  1. Ne aludj tovább! – Bár csábító lehet, hogy a plusz órát ürügyként használd az alvásra, az átállítás napján is tartsd be következetesen az alvással töltött órák számát!
  2. Engedd be a fényt! – A természetes fény segít szabályozni a cirkadián ritmust. Ébredés után engedd be a napfényt vagy menj el egy rövid sétára, hogy serkentsd a melatonintermelést! Így könnyebben felébredsz majd.
  3. Óvatosan a koffeinnel! – Délután már ne igyál sok kávét, fekete teát, mert az megzavarhatja az éjszakai alvást.
  4. Legyen elalvás előtti rutinod, amihez ragaszkodsz is! – Ha mindig ugyanazt csinálod esténként, azzal jelzed a testednek, hogy ideje megnyugodni. Olvass, meditálj vagy végy egy meleg fürdőt – ezekkel mind felkészítheted a tested a pihentető alvásra.




A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Az alacsonyszintű felhőzet kelet felé terjeszkedik, miközben délnyugat felől egyre nagyobb területen szakadozik, csökken. Legfeljebb néhol fordulhat elő szitálás. A déli, délkeleti szelet az Észak-Dunántúlon kísérhetik élénk lökések, másutt jobbára gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 22 fok között alakul. Késő estére többnyire 6 és 14 fok közé hűl le a levegő. Egy anticiklon hosszúra nyúló hatása miatt a hétvégén csodás kirándulóidő várható, jövő héten azonban a ködé lesz a főszerep.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra