Nem munkát, hanem hivatást vállaltak, amikor tanárnak adták a fejüket. Azzal együtt, hogy tudták: nemcsak a kijavítandó dolgozatokat viszik majd haza egy munkanap után, hanem a gyerekek gondjait is. Aztán egyszer csak elfogyott a lendület. Olyan pedagógusok meséltek az RTL Klub Fókusz című műsorában, akik életük álmát kénytelenek elengedni a körülmények miatt. Mint mondják, ilyen nagy terhelés és ilyen kevés fizetés mellett már nem éri meg iskolában dolgozni.
Túl drága hobbi, hogy tanár legyek
Meggyőztem magam arról, hogy tovább kell lépnem valahogy – mondta el Czédly Mariann, aki élete legfájóbb döntését hozta meg, amikor szeptemberben felmondott az iskolában. Hosszú út vezetett odáig, hogy feladja a pályát, hiszen már kamaszkora óta mindig is tanítani akart. Szinte mindenre elküldte a jelentkezését, végül egy gyorsétterem jelzett neki vissza, így most ott dolgozik. „Ugyan nagyon sok kudarccal is jár ez a pálya, de a jó képességű tanítványok, vagy egy nagyon gyenge képességű tanuló felhozatala, az olyan sikerélményeket ad, ami más pályán nincs” – idézte fel.
„A középiskolásoknak még akkora igazságérzetük van, hogy mindig abban bíztam: ők majd építenek egy szebb új világot, és én ehhez valamit hozzá tudok tenni” – mondta el a műsorban Szendrey Zoltán. Ő három diplomával és több évtizedes tanári múlt után döntött úgy, hogy otthagyja a tanári pályát, jelenleg kereskedelmi iskolát végez, eladónak tanul. Szerinte hiába a hivatástudat és az akarat, az utóbbi években egyre csak nőtt az elégedetlenség a tanárokban, mert túl sok a papírmunka, a fizetés csak a hónap feléig elég, és szinte csak a gyerekekre nem marad energiájuk. „Annyira kevés a fizetés, hogy nem engedhetem meg magamnak ezt a drága hobbit” – fogalmazott.