A kártevők elleni német szervezet (DSV) szerint évekkel ezelőtt kezdődött meg világszerte a poloskák ( Cimex lecturalius ) terjedése. Különösen érintett terület Dubaj, de Észak-Amerikában, Ausztráliában, Dániában és Svájcban is megnövekedett a kis vérszívók száma.
René Gottschalk, a frankfurti egészségügyi hivatal vezetője szerint, bár a poloskák nem terjesztik a betegségeket, az általuk okozott viszketés egyszerűen "kegyetlen". Hozzátette: "ágyi poloska a természet zseniális csínytevése. Ezek a rovarok hihetetlenül hosszú ideig képesek nedvesség és élelem nélkül életben maradni. Az 5-7 milliméter nagyságú állatok rövid ideig szívják az ember vérét, majd eltűnnek a lakás apró repedéseiben. A poloskacsalád általában közösen 'vacsorázik' - különösen az izzadó embert kedvelik. Aztán amint fény éri őket, eltűnnek a hézagokban." Jelenlétükről a bútorok repedései körül, a tapétán és az ágykereten hagyott ürülékük árulkodik.
Vizsgálatok során már a Lyme-kór , a hepatitisz és az AIDS kórokozóját is megtalálták poloskáknál, ezek a rovarok azonban emberre nem közvetítik a betegséget. Az ágyi poloskák jelenlétének legkellemetlenebb következményét, a viszkető érzést és az allergiás bőrreakciót a szúrás közben általuk kibocsátott anyag okozza. A tünetek enyhítésére a szakemberek antihisztamin-tartalmú kenőcsöt javasolnak.
A szakemberek szerint a poloskák elterjedése jórészt a turizmus globális erősödésének és a használt cikkekkel való kereskedelem általánossá válásának is köszönhető. Az apró állatok észrevétlenül utazgathatnak a turisták koffereiben, táskáiban, de elsősorban a teherautókon, hajókon, vonatokon és repülőgépeken kartondobozokban. "Nagyon kedvelik a fát és a kartont" - mondta Gottschalk. Elterjedésükhöz feltehetőleg az is hozzájárult, hogy egyre ellenállóbakká váltak a rovarirtó szerekkel szemben.