"Az egész hazai vízszakma megnyugodott attól, hogy a kormány végre önálló államtitkárságot hozott létre a vízügyek kezelésére és nekilátott a vízdíjak rendezését célzó törvénymódosításnak. Azt már több fórumon, így az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsának ülésén is bejelentették, hogy új egységes vízdíjat alakítanak ki" – mondta Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a Népszavának.
A kiszivárgott információk szerint szerint ez az államtitkárság határozná meg, hogy melyik településen, hol és milyen hosszú vezetéket újíthatnak fel, illetve hol végezhetnek korszerűsítést, indíthatnak fejlesztési projektet.
Jelenleg Budapesten az átlagos vízfogyasztás háztartásonként havi 10 köbméter, vidéken körülbelül 7 köbméter felett van. A fővárosban 218 forintba kerül egy liter víz, így a havi számlák 3000 forint alatt vannak, miközben az ivóvíz kutakból való kitermelése és eljuttatása a háztartásokhoz, az ehhez szükséges infrastruktúra működtetése, karbantartása és pótlása csaknem a duplájába kerül a bevételeknek.
A fővárosi cég, ahogy az ország többi vízszolgáltatója, tíz éve nem emelhette a vízdíjat.
Tüttő Kata szerint a Fővárosi Vízművek idei várható vesztesége 10 milliárd forint lesz.
„Budapesten 80 kilométer csövet kellene cserélni évente. Ehhez képest a legjobb évben sem futotta többre 20 kilométernél, de akadt jó néhány év, amikor egyre se tellett” – mondta a főpolgármester-helyettes a Népszavának. A jelenlegi vízdíj emelése biztosra vehető, de szerinte a lakossági díjhoz most nem is kellene feltétlenül hozzányúlni, ha a gazdasági társaságoknak a valós költséget tükröző árat szabna a kormány. A hatályos jogszabály ugyanis kifejezetten lehetőséget ad arra, hogy a lakossági fogyasztók esetében a miniszter kedvezményes díjrendszert alkalmazzon.