Idén is elkészítette éves globális megbízhatósági indexét az Ipsos. A közvéleménykutató cég 31 országban végzett felmérést arról, hogy a lakosság milyen mértékű bizalmat táplál egyes szakmák képviselői iránt. Globálisan az orvosok bizonyultak a legmegbízhatóbbnak: a több mint 22 ezer válaszadó 58 százaléka adott jó értékelést az egészségügyben dolgozó szakembereknek. A második helyen a tudósok szerepelnek, ők a megkérdezettek 57 százaléka szerint tekinthetők megbízhatónak. A harmadik helyen pedig a tanárokat találjuk 53 százalékos mutatóval.
A legkevésbé megbízhatónak a politikusokat tartják világszerte az emberek, legalábbis a felmérés résztvevőinek alig 14 százaléka hisz abban, amit a politikusok mondanak. Szintén nem túl fényes a reklámszakmában dolgozók megítélése, illetve a politikusok körén belül a kormányzati szervek tisztviselői sem. Ez utóbbi két szakma képviselőit a válaszadók egyaránt 18-18 százaléka mondta csupán megbízhatónak.
Itthon kevesebben bíznak az orvosokban
Szakmától függetlenül, nagy általánosság ázsiai országok lakói bíznak meg legjobban egymásban. Az általános bizalmi index ugyanis Indonéziában, Szingapúrban és Malajziában érte el a legmagasabb pontszámot a felmérésben. Magyarország a lista végén szerepel: csak Argentínában és Peruban gyanakvóbbak az emberek, ha arról van szó, hogy higgyenek-e másoknak. Itthon egyébként a tudósokat és a tanárok jelölték meg a legtöbben megbízhatónak – a hazai válaszadók 52 és 51 százaléka. Az orvosoknak viszont csak 42 százalékuk hisz – ennél csupán Dél-Koreában rosszabb a gyógyító szakma képviselőinek megítélése.
Itthon a politikusokat mindössze az emberek 7 százaléka tartja megbízhatónak. Kifejezetten a kormánytagok esetében ugyanakkor a megkérdezettek 13 százaléka adott jó értékelést. Ennél a reklámszakmában dolgozók, az újságírók és a bankárok renoméja is rosszabbnak bizonyult magyar viszonylatban, hiszen e szakmák mellett egyaránt 12 százalékos bizalmi index szerepel az Ipsos jelentésében.