Akár szabadságon vagyunk, akár még az utolsó napokat is a munkahelyünkön töltjük, legyen részünk elegendő pihentető alvásban, ami oxigéndús levegővel teleeresztett, viszonylag hideg hálószobában a legpihentetőbb. A szervezet oxigénellátása döntő abban, hogy a sejtek jól működjenek, regenerálódjanak, hogy az immunrendszer megfelelően betölthesse védő feladatát. Szoktassuk magunkat fokozatosan a hideghez és a gyors hőmérséklet-változásokhoz. Minden nap tartózkodjunk legalább 20 percet a friss levegőn, legyen az sport, futás vagy egyszerű séta a megállóig. Váltakozó hőmérsékletű zuhanyzással, és olykor mintegy két órás szabályos, hűtőfürdővel megszakított szaunázással is erősíthetjük az immunrendszert a téli megpróbáltatások előtt!
A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlen a helyes táplálkozás. Ugye már a könyökünkön jön ki a vitamindús és zsírmentes táplálkozásról szóló rengeteg jó tanács? Félő, hogy a vitaminvadászat során olyan ízetlen és vitaminban szegény zöldségfélékkel, hűtött áruval, konzervvel csapjuk be szervezetünket, amelyek mindent tartalmaznak, csak épp a vitamin tűnt már el belőlük.
A zöldségek közül ideális téli vitaminforrások a káposztafélék. A fejeskáposzta, a karfiol, a kelbimbó még az első fagyot is kibírja. A répa, a paszternák és a cékla is jelentős vitamintartalommal bír. A helyesen gyorsfagyasztott zöldségeket is nyugodtan ehetjük, egyedül C-vitamin-tartalmuk csappan meg, méghozzá körülbelül az eredeti egyharmadára. Ugyanilyen arányban vész el e fontos vitamin akkor is, ha szobahőmérsékleten tárolva csak harmadnapra fogyasztjuk el a zöldségeket. A gyümölcsöknél tökéletes választásnak bizonyulhatnak a vitaminokban és enzimekben gazdag déligyümölcsök. Aranyszabály tehát, hogy lehetőleg friss, piaci árut, és a megvétel után minél hamarabb kell fogyasztani.
Nem szabad, hogy a hideg és zimankó végleg a meleg szobába kergessen bennünket. A rendszeres sport, főként, ha a friss levegőn zajlik, nem csak a zsírégetést gyakoroltatja a szervezettel. Kimutatták, hogy sportoláskor az izmokban egy ún. interleukin-6 nevű anyag termelődik, ami további immunsejtek küldését segíti azokra a helyekre, ahol a legnagyobb szükség lehet rájuk.
Nemcsak azért fontos a mozgás, hogy a nagy ünnepi zabálások idején tartsuk a súlyunkat: a sport remek ellenszere az ólmos fáradtságnak és a téli depressziónak is! Az edzés után biztosan nem gyötör minket álmatlanság, kipihenten ébredünk, és így mégiscsak könnyebb kikászálódni az ágyból a hideg, sötét reggeleken. Ha hajlamos elbliccelni a tornát, vigye magával reggel a felszerelését a munkahelyére, így este egyből mehet edzeni. Csak a legelszántabbak képesek otthonról újra nekiindulni a hidegben.
Ott vannak aztán az igazi téli sportok, a szánkózástól a korcsolyázásig! Ezek nemcsak nagyon hangulatosak, de kiválóan égetik a kalóriákat is - a hógolyózás pedig a családot is összehozhatja! Ne feledjük azonban: a csúszós utakon és sportolás közben egyaránt veszélyeztethet minket a csonttörés, a ficam és a rándulás. Kellő óvatossággal (és a "melegítőnek" szánt alkohol kerülésével) azonban megúszhatjuk ezeket a baleseteket!