Sokan úgy gondolják, hogy a zuhanyozást nem lehet elrontani. Pedig számos olyan hibát elkövethetsz közben, amelynek bőröd látja kárát. Az alábbiakban ezeket ismertetjük a The Guardian cikke nyomán.
Ideális esetben mennyi ideig tart a zuhany?
A teljes test megtisztításához 5-10 perc tusolás is bőven elegendő, ennyi idő alatt ráadásul még a bőröd sem károsodik nagymértékben. Ezt az időt egyébként azért is érdemes betartani, hogy kevesebb vizet fogyassz, mintha tele töltenél egy kádat a fürdéshez.
Muszáj minden nap tusolni?
Sok bőrgyógyász egyetért abban, hogy a bőrödnek sokkal jobb, ha nem naponta, csupán kétnaponta tusolsz. Ettől függetlenül a napi szintű tisztálkodás is rendben van, feltéve, hogy nincs szokatlanul érzékeny bőröd.
Milyen hőmérsékletű vízzel zuhanyozz?
A bőrgyógyászok szerint az optimális zuhanyhőmérséklet 40 Celsius-fok körüli. Ettől még persze lehet ennél hűvösebb vagy melegebb is a víz, ez egyéni preferencia kérdése – túlságosan forróra azonban nem érdemes állítani a hőmérsékletet, az ugyanis már károsítja a bőrt.
Tisztább és egészségesebb lehetsz, ha a mosakodás kapcsán megfogadod ezeket a tanácsokat.
Jót tesz-e a forró és a hideg zuhany?
A forró zuhany eltávolítja a bőrről a természetes védőolajokat, így sérülékenyebbé és szárazabbá teszi azt. Megfázáskor azonban jót tehet egy forró fürdő, a gőz ugyanis segít kidugítani a légutakat. Emellett edzés után is jótékony hatású lehet a forró zuhany, fokozza ugyanis az izmok vérellátását, elősegítve ezzel a regenerálódást és az izomláz megelőzését.
A hideg zuhany egy remek módszer a gyulladások és a zsibbadó fájdalom leküzdésére. Emellett számos tanulmány utal arra, hogy egyéb pozitív hatásai is lehetnek – köztük a mentális egészség javítása és az immunrendszer stimulálása –, az eredmények azonban nem túl meggyőzőek.