Nincs akkor sem veszve semmi, ha a törvényi előírásoknak nem felelünk meg - már ami a végtörlesztést illeti például -, hiszen így is marad mentőövünk. Ilyen esetekben jelenthetnek megoldást ugyanis az egyéb, törvény által biztosított megoldások – például az árfolyamfixálás.
2011. augusztus 12. napjától – jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén –lehetőség van arra, hogy a devizahitelesek maximum három évig, de legkésőbb 2014. december 31-ig előre rögzített árfolyamon fizethessék havi törlesztőrészleteiket devizahitelük után. Igény esetén a banknak az adós számára ezt díjmenetesen kell biztosítania.
Mire vonatkozik az árfolyamfixálás?
Mi az a gyűjtőszámla?
Az árfolyamrögzítés időszaka alatt a törlesztőrészletnek a tényleges árfolyamon számolt és a rögzített árfolyamon fizetett különbözetét a bankok gyűjtőszámlán tartják nyilván. Ennek alapján a gyűjtőszámlán felhalmozódó összeg a piaci árfolyam és a rögzített árfolyam különbségének megfelelően alakul.
Jól jegyezzük meg!
Az árfolyamrögzítő programban való részvétel lényegében új hitelfelvételt jelent, azaz a lehetőség igénybe vételét érdemes megfontolni, ha jelenleg komoly törlesztési gondok fenyegetnek bennünket, de anyagi helyzetünk, pénzügyi lehetőségeink egy-három éven belül várhatóan kedvezőbben alakulnak, és a jelentkező többletterheket később nagyobb biztonsággal tudjuk vállalni. Rizikós továbbá az is, hogy ha késedelembe esünk, a 91. napon a banknak joga van felmondani a szerződésünket, ezáltal egy összegben esedékes lesz a tartozás!
A tervezésbe azt is bele kell kalkulálni, hogy árfolyamfixálás esetén 2015 januárjától viszont már két hitelt kell párhuzamosan törlesztenünk, az eredeti devizakölcsönt a tényleges törlesztési árfolyamon, illetve a forint alapú gyűjtőszámlán összegyűlt hiteltartozást.
A fizetési nehézségek rendezésének egyik formája lehet az ingatlan értékesítése is, és egy kisebb lakásba költözés. A rögzítés hároméves futamideje ugyanis lehetőséget biztosít arra, hogy az ingatlant megfelelő áron értékesítse, helyette egy szerényebb lakásba költözzön, és tartozásait kiegyenlítse.
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával
További információk a témában: