Ahogy már korábban is megírtuk, a lakossági gyógyszerhulladékoknak két típusa van: a lejárt vagy fel nem használt gyógyszerek (a csomagolással együtt), valamint az otthoni betegellátás során képződő tűhulladékok. Ezek azonban egytől egyik veszélyes hulladéknak számítanak, tehát egyáltalán nem mindegy, hogyan szabadulsz meg tőlük.
Mivel az őszi-téli betegségszezon végével, a tavaszi nagytakarítás során sokan átnézik és kiszelektálják otthoni gyógyszerkészletüket, újra igencsak aktuális a kérdés: hova szabad dobni a lejárt és felesleges gyógyszereket? Ezzel foglalkozott a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) egyik közelmúltbeli posztja is, az alábbiakban pedig mi is átismételjük a legfontosabb tudnivalókat.
Ezt ne tedd!
A legfontosabb dolog, amit meg kell jegyezned, hogy az otthoni házi patikádból származó, lejárt és/vagy feleslegessé vált gyógyszerek károsak lehetnek a környezetre, illetve közegészségügyi kockázatot is jelenthetnek. A gyulladáscsökkentők, az antibiotikumok, valamint a női nemi hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók például különösen veszélyesek lehetnek – főleg az azokat esetlegesen elfogyasztó állatokra nézve, de beszennyezhetik a vizet, a földet és a növényeket is. Éppen ezért nem mindegy, hogyan tárolod és semmisíted meg a gyógyszerhulladékokat.
Ezeket hulladékokat szigorúan tilos:
- a háztartási hulladékok közé dobni,
- a lefolyóba vagy a vécébe önteni,
- elégetni,
- illetve az élővizekbe vagy a talajba juttatni!
Gyógyszertárak és egészségügyi intézmények gyűjtik
„A gyógyszerhulladékok helye a gyógyszertárakban és a gyógyszertáron kívüli forgalmazó helyek nyilvános helyiségeiben elhelyezett hulladékgyűjtő dobozokban van. Így a gyógyszerhulladékot ezekbe helyezzük el, a gyógyszertárak és üzletek nyitvatartási idejében” – javasolja az NNK.
A tájékoztatóban kitérnek azonban arra is, hogy vannak olyan veszélyes hulladékok, amelyek mikrobiológiai szempontból szennyezettek lehetnek, valamint éles vagy hegyes eszközöket tartalmazhatnak – ezeket a lakossági gyógyszerhulladék-gyűjtőkbe sem szabad bedobni. Ebbe a kategóriába tartoznak egyebek mellett az injekciós tűk és fecskendők, valamint az infúziós szerelékek. Ezeket a járó- és fekvőbeteg ellátást végző egészségügyi intézményekben elhelyezett, úgynevezett tűgyűjtőkbe dobhatod be, az intézmények nyitvatartási ideje alatt. A Tűtérkép segít megtalálni a hozzád legközelebbi tűgyűjtőpontot.